Leki na menopauzę bez hormonów

Leki na menopauzę bez hormonów

Leczenie menopauzy nie musi oznaczać przyjmowania hormonów, oraz związanego z nim ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych. Możemy zdecydować się stosowanie preparatów z fitoestrogenami. Są to związki pochodzenia roślinnego o podobnym do estrogenów działaniu. Fitoestrogeny można podzielić na trzy podstawowe grupy: izoflawony, lignany i kumestany. Mogą być dostarczane organizmowi zarówno w postaci preparatów aptecznych (dostępnych bez recepty), jak i w pokarmach (oprócz kumestanów). Poza tym warto pamiętać o przyjmowaniu suplementów – pomogą one uzupełnić poziom wapnia, fosforu oraz witamin w organizmie, a tym samym – zapobiegać rozwojowi chorób na których ryzyko naraża nas okres menopauzy (jak osteoporoza, choroby serca, układu krwionośnego etc…). Jeśli chodzi o łagodzenie innych nieprzyjemnych objawów, pomocna może być także medycyna naturalna. Kuracje takie polegać mogą na stosowaniu soków z burakó lub naparów z ziół, a także nalewek przyrządzanych wedle starych receptur. Elementami „terapii” są również okłady, kompresy oraz kąpiele z dodatkiem ziół.
Oprócz hormonów roślinnych oraz medycyny naturalnej, można szukać pomocy także w świecie medycyny niekonwencjonalnej – sięgając po aromaterapię. Ważne jednak, aby każdemu rodzajowi leczenia towarzyszyły również zmiany w diecie, stylu życia, oraz regularnie przeprowadzane badania i konsultacje z lekarzem.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: