Menopauza nie oznacza końca kobiecości

Kiedy kobieta przechodzi menopauzę, równowaga hormonalna jej organizmu zostaje zachwiana. I choć sam proces przekwitania to naturalny etap w życiu kobiety, to jednak towarzyszące mu dolegliwości mogą negatywnie wpływać na jakość życia kobiety, jej codzienne funkcjonowanie, zdrowie fizyczne i psychiczne. Charakterystycznymi symptomami okresu menopauzy mogą być takie objawy fizjologiczne jak uderzenia gorąca, duszność, nietrzymanie moczu, większe zagrożenie osteoporozą (w wyniku spadku gęstości kości), bóle mięśni, stawów, większa męczliwość czy nadpotliwość.

Menopauza, a kobiecość.

Nie można również zapominać o konsekwencjach psychicznych manifestujących się w większej drażliwości, niekiedy stanach depresyjnych, bezsenności. Kobieta może stracić poczucie atrakcyjności. Tymczasem menopauza wcale nie oznacza kresu kobiecości. To po prostu przejście przez jej kolejny etap. Jeśli objawy pojawiają się w takim natężeniu, że trudno normalnie funkcjonować – warto zdecydować się na leczenie – czy to przy pomocy fitoestrogenów czy hormonalnej terapii zastępczej.

Terapia.

Dobór terapii w dużej mierze zależy od nasilenia dolegliwości, oraz od stanu zdrowia pacjentki. Warto pamiętać, że choć „kobiecość” nie jest zagrożona w procesie menopauzy, to z pewnością nie można tego powiedzieć o zdrowiu kobiety. Klimakterium to okres, w którym szczególnie należy zadbać o zdrowie – chronić się przed osteoporozą, chorobami serca, udarem mózgu czy nagłym wzrostem ciśnienia i poziomu cholesterolu. Leczenie (bądź profilaktyka) musi przebiegać wielotorowo, czyli łączyć terapię farmakologiczną (hormonalną lub naturalną), odpowiednią dietę, dobraną do potrzeb formę aktywności fizycznej z psychologicznym wsparciem.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: