Intymność i seks podczas klimakterium

Intymność i seks podczas klimakterium

W okresie przekwitania w układzie moczowo-płciowym kobiety zachodzą zmiany spowodowane niedoborem estrogenów. Mogą one niekorzystnie wpływać na strefę intymną i seks dojrzałych kobiet.

Suchość pochwy

Estrogeny w dużym stopniu odpowiadają za prawidłowe nawilżenie okolic intymnych. W odpowiedniej ilości są produkowane mniej więcej do 40. roku życia, potem ich produkcja zaczyna spadać. Zwęża się przedsionek pochwy, a jej błona śluzowa staje się cienka i mało elastyczna. Zmniejsza się także wydzielanie śluzu szyjkowego,w efekcie w sferze intymnej robi się sucho. Może to powodować między innymi ból podczas stosunku. Łatwiej także o urazy i otarcia podczas zbliżenia. Na rynku dostępnych jest dzisiaj wiele preparatów na suchość pochwy. Wiele z nich nie zawiera hormonów. W składzie innych są hormony roślinne i pałeczki kwasu mlekowego.

Spadek libido

Słabsze libido jest kolejnym problemem dojrzałych kobiet. Niechęć do zbliżeń wynika ze zmian fizjologicznych, objawów towarzyszących menopauzie, a nawet stanów depresyjnych. W czasie menopauzy wiele kobiet w ogóle nie ma orgazmu lub jest on krótszy i mniej intensywny. Zmiany hormonalne bardzo często prowadzą też do wzrostu wagi. Piersi maleją i opadają. Wszystkie te zmiany sprawiają, że kobiety przestają czuć się atrakcyjnie i seksownie.

Nieregularne miesiączki

Na ogół kobieta, która zbliża się do menopauzy, ma rzadziej menstruację. Jej miesiączki stają się też bardziej skąpe. Odstępy między krwawieniami stają się coraz dłuższe. W końcu miesiączka całkowicie zanika. Czasem jednak bywa odwrotnie. W okresie klimakterium niektóre kobiety mają bardzo obfite miesiączki. Krwawienia są tak obfite, że przypominają krwotok. Może to skutkować anemią.

Suchość pochwy i spadek libido sprawia, że kobiety w czasie klimakterium unikają zbliżeń. Wystarczy jedna używać lubrykantów lub dostępnych bez recepty środków nawilżających (mogą być bez hormonów) albo zdecydować się na hormonalną terapię zastępczą, aby nadal czerpać radość z seksu. Regularnie uprawiany seks redukuje stres, przedłuża życie i odmładza.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: