Klimakterium i menopauza to jeden z etapów życia kobiety. Czasem oba te pojęcia używane są zamiennie, gdyż wiele osób jest przekonanych, że oznaczają one to samo. Tymczasem nie do końca tak jest.
Menopauza to właściwie jeden dzień
Można tak powiedzieć, gdyż menopauzą fachowa określa się się ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Jest to krwawienie, po którym następuje co najmniej trwająca dwanaście miesięcy w miesiączkowaniu. Każde krwawienie, które pojawia się w późniejszym okresie nie jest już miesiączką, ale nieprawidłowością. Kobieta, u której po tak długiej przerwie dojdzie do krwawienia, powinna udać się do ginekologa.
Kiedy mówimy o klimakterium?
Klimakterium to inaczej okres przekwitania. Przekwitanie dzieli się na dwa okresy. Pierwszy trwa około sześć lat, a zaczyna się nawet kilka lat przed ostatnią miesiączką. W tym czasie cykl menstruacyjny staje się coraz bardziej nieregularny. Drugi okres klimakterium to czas po ostatniej miesiączce. Zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego okresu klimakterium mogą wystąpić zaburzenia wegetatywne. Zalicza się do nich:
- uczucie gorąca;
- gwałtowne zaczerwienienia twarzy;
- kołatanie serca;
- uderzenia krwi;
- zlewne nocne poty;
- bóle i zawroty głowy;
- drażliwość;
- uczucie niepokoju;
- osłabienie pamięci.
W czasie klimakterium rośnie ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy i schorzeń ginekologicznych – nietrzymanie moczu, wypadanie narządów rodnych. Często u kobiet w okresie przekwitania rozwija się cukrzyca, nadciśnienie, osteoporoza.
Menopauza i klimakterium to nie choroby
To zupełnie naturalne, fizjologiczne etapy życia każdej kobiety. Towarzyszące klimakterium i menopauzie przykre objawy można dzisiaj leczyć. Już w latach pięćdziesiątych w niektórych krajach zaczęto stosować hormonalną terapię zastępczą. Od wielu lat mogą z niej korzystać także Polki.
Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Do trwałego zatrzymania cyklu menstruacyjnego dochodzi między 50 – 52 rokiem życia. Okres okołomenopauzalny nazwany klimakterium zaczyna się i kończy kilka lat przed ostatnią miesiączką.
*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.