Menopauza to czas w życiu każdej kobiety. Rozpoczyna się między 48. a 55. rokiem życia. Jest to moment, w którym ustaje produkcja żeńskich hormonów płciowych, ustaje menstruacja, a kobieta traci zdolność do prokreacji. W tym czasie często pojawiają się takie objawy, jak uderzenia gorąca, wahania nastroju czy zlewne nocne poty. Czasem jednak symptomy menopauzy nie są tak jednoznaczne, a jedynym sygnałem są nieregularne miesiączki. Wykonanie testu menopauzalnego pomoże rozpoznać menopauzę.
Test na menopauzę – co to właściwie jest?
Test menopauzalny wykrywa stężenie hormonu folikulotropowego określanego w skrócie FSH. Hormon ten jest produkowany przez przysadkę mózgową i wywiera wpływ na kobiecy układ rozrodczy. Wynik FSH powyżej trzydzieści świadczy o menopauzie.
Jak wykonać test na menopauzę?
Test na menopauzę można wykonać samodzielnie w domu. Panie, które stosują hormonalną antykoncepcję i chcą wykonać test menopauzalny dwa miesiące wcześniej powinny zaprzestać jej stosowania. W zależności od momentu cyklu stężenie FSH jest różne, dlatego też, aby mieć pewność, że wynik jest miarodajny, zalecane jest dwukrotne wykonanie testu. Odstęp pomiędzy pierwszym a drugim testem powinien wynosić siedem dni. Jeśli w drugim teście wynik również wyniesie powyżej trzydziestu, świadczy to o rozpoczęciu menopauzy.
Wygląd i działanie testu na menopauzę jest bardzo zbliżone do testu ciążowego. W zestawie znajduje się pipeta oraz dwa testy strumieniowe/płytkowe. Czasem dołączony jest pojemnik na mocz. Na miejsce oznaczone na teście ostrożnie – nie można zalać testu – nanosi się trzy krople moczu. Wynik można odczytać po mniej więcej trzech minutach. Test powinien zostać wykonany z pierwszego porannego moczu.
Czy test na menopauzę jest potrzebny?
Domowy test na menopauzę warto wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć swoje obawy. Jest to oczywiście wstępna diagnoza, ostateczną postawi lekarz ginekolog.
Testy menopauzalne są bardzo wiarygodne. Zapewniają dokładność wyniku na poziomie ponad dziewięćdziesiąt procent.
*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.