Menopauza to nie choroba

Menopauza to nie choroba

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Zazwyczaj następuje on po 50. roku życia. Ale Polki czasem menopauzę przechodzą wcześniej, już po czterdziestych ósmych, a czasem nawet czterdziestych piątych urodzinach.

Co to jest menopauza?

Menopauza to naturalny stan fizjologiczny. Kobieta w tym okresie przekwita i przestaje być zdolna do prokreacji. Jajniki przestają produkować żeńskie hormony płciowe i uwalniać komórki jajowe. Na ogół, gdy kobieta zbliża się do menopauzy, tym jej miesiączki stają się bardziej skąpe i rzadsze. Prowadzi to do wydłużania odstępów między kolejnymi krwawieniami. W końcu menstruacja całkowicie zanika, a zapłodnienie przestaje być możliwe. Warto pamiętać, że progiem wyznaczającym menopauzę jest data ostatniego krwawienie, po którym nie pojawia się ono przez rok. Menopauza jest więc ostatnią miesiączką w życiu kobiety. Przyspieszają ją takie czynniki, jak: palenie papierosów, nieprawidłowa dieta, stres.

Co to jest klimakterium?

Mianem klimakterium określa się okres okołomenopauzalny. Zaczyna się on na kilka lat przed menopauzą, a kończy parę lat po ostatniej miesiączce. Okres klimakterium może trwać w sumie nawet dziesięć lat. W tym czasie jajniki zaczynają produkować mniej estrogenów. Towarzyszą temu charakterystyczne objawy. Są to między innymi: uderzenia gorąca, nagłe zaczerwienienie twarzy, zlewne poty, problemy ze snem, wahania nastroju, kłopoty z pamięcią, kołatanie serca.

Jak łagodzić objawy?

Objawy spowodowane zachwianiem gospodarki hormonalnej dotykają aż osiemdziesiąt procent kobiet. Skutecznie potrafią one zakłócać zarówno życie prywatne, jak i zawodowe. Dzisiaj jednak objawy klimakterium można łagodzić. Panie mogą zdecydować się na hormonalną terapię zastępczą. Pomocne może okazać się także przyjmowanie suplementów diety z fitoestrogenami.

Menopauza nie jest chorobą, są jednak kobiety, którym trudno jest ją zaakceptować. Lata, które poprzedzają ostatnią miesiączkę są trudne także dla tych kobiet, które doświadczają dolegliwości wynikających ze spadku poziomu estrogenów

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: