Fitoestrogeny – co to właściwie jest?

Fitoestrogeny – co to właściwie jest?

Od pewnego czasu karierę w medycynie i kosmetologii robią fitoestrogeny. Substancje te mają nie tylko łagodzić objawy menopauzy, ale także pomagać zachować zdrowie i przedłużać młodość. Czym one jednak są?

Fitoestrogeny – roślinne estrogeny

Fitoestrogeny to związki organiczne, które zawierają rośliny. Ich działanie jest bardzo zbliżone do działania hormonów. Ich działanie jest podobne do tego, które wykazują produkowane przez kobiecy organizm żeńskie hormony płciowe czyli estrogeny. To dlatego wprowadzone do organizmu kobiet w okresie przekwitanie pomagają łagodzić wypadowe objawy menopauzy. Wiążąc się z receptorami estrogenowymi neuronów podwzgórza, fitoestrogeny wpływają na pracę jajników. W okresie menopauzy jajniki produkują znacznie mniej hormonów. W pierwszej kolejności spada produkcja progesteronu, a następnie estrogenu. Efektem są zaburzenia cyklu miesiączkowego, uderzenia gorąca, zlewne nocne poty, problemy ze snem, kołatanie serca.

Fitoestrogeny – kiedy obawiasz się HTZ

Wiele kobiet obawia się lub nie może stosować HTZ. W takiej sytuacji alternatywą mogą okazać się preparaty z fitoestragenami. Nie są one tak samo skuteczne jak ludzkie hormony czy HTZ, niemniej jednak ich stosowanie warto rozważyć. Są skuteczne szczególnie wtedy, gdy problemy wymienione przez nas wyżej nie są zbyt mocno nasilone. Dodatkowo fitoestrogeny mogą obniżać poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, zmniejszać ryzyko zachorowania na osteoporozę i spowalniać proces starzenia się skóry.

Gdzie znajdują się fitoestrogeny?

Najwięcej estrogenów zawiera soja. Ich dobrym źródłem są także rośliny strączkowe. Fitoestrogeny występują także w mleku i jogurcie sojowym, tofu, nasionach sezamu, słonecznika i lnu. Znajdują się również w migdałach, suszonych morelach, czosnku, wieloziarnistym pieczywie i zielone warzywa. Szczególnie cenny pod tym względem jest szpinak oraz zielone odmiany fasolki szparagowej.

Fitoestrogeny mogą być dostarczane organizmowi nie tylko w produktach spożywczych, ale także w postaci suplementów diety.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: