Kiedy przychodzi menopauza?

Menopauza jest częścią procesu przekwitania, który przechodzi każda kobieta. Nazwy tej używa się w odniesieniu do całego procesu, jednak naprawdę oznacza ono trwałe zatrzymanie cyklu miesiączkowego. Jest ono poprzedzone nieregularnością tych krwawień oraz zaburzeniami ich trwania. Następuje to w wyniku zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety (spadający poziom estrogenów). Okres pre-menopauzalny daje pierwsze objawy – jak intensywnie przeżywany zespół napięcia przedmiesiączkowego, lekkie zaburzenia fizjologiczne oraz psychiczne. Warto pamiętać, że w wyniku zmian hormonalnych może jednak dość do pojawienia się poważniejszych patologii jak zaburzenia układu krwionośnego czy osteoporoza.
Klimakterium przeciętnie rozpoczyna się około 45 – 55 lat, a ostatnia miesiączka ma miejsce około 51 roku życia. W zależności od pacjentki, jej stanu zdrowia oraz prowadzonego stylu życia mogą wystąpić także: późna menopauza – po 55 a przed 60 rokiem życia; bądź wczesna – między 40 a 45 rokiem życia.
Z menopauzą nienaturalną, przedwczesną mamy do czynienia, jeśli następuje w wieku poniżej 40 lat. Może ona nie mieć żadnej wyraźnej przyczyny, jednak może też stanowić objaw jakiegoś schorzenia, bądź też rezultat jego leczenia (przedwczesną menopauzę mogą wywołać rak, choroba tarczycy, cukrzyca, ale też chemioterapia czy farmakoterapia).

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: