Dieta i ruch – do klimakterium można się przygotować

Dieta i ruch – do klimakterium można się przygotować

Odpowiednia dieta w menopauzie jest bardzo ważna. Pomaga utrzymać ciśnienie tętnicze krwi w normie, dba o mocne kości i pomaga utrzymać dobry poziom cukru. Udowodniono też, że kobiety aktywne fizycznie przechodzą menopauzę łagodniej.

Dieta w menopauzie – o czym pamiętać

W okresie menopauzy wiele kobiet przybiera na wadze. Tkanka tłuszczowa najczęściej odkłada się w okolicy brzucha. Efektem otyłości brzusznej może być nadmierne wydzielanie insuliny. Dlatego też bardzo ważne jest, by jeść regularnie. Każdy posiłek – powinno być ich 5 – panie zbliżające się do menopauzy czy będące w okresie przekwitania powinny zaczynać od wypicia szklanki wody, zjedzenia sałaty bądź innych warzyw.

Gdy spada poziom hormonów, następuje też szybki wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Stosowanie diety DASH to najlepszy sposób, aby utrzymać je w normie. Ciśnienie krwi pomaga obniżyć potas. Pierwiastek ten znajduje się w ziemniakach, pomidorach, brokułach, bananach. Wskazane jest unikanie produktów wysokoprzetworzonych oraz ograniczenie soli do 5-6 g dziennie. Warto zatroszczyć się także o gęste kości. Przed osteoporozą chroni wapń, fosfor, białko i witamina D. Należy jeść tłuste ryby, mleko i jego przetwory oraz warzywa. Należy jednak unikać jedzenia szczawiu – zawarty w nim kwas szczawiowy zmniejsza przyswajalność wapnia.

Ruch jest ważny

Brak ruchu sprzyja nie tylko przybieraniu na wadze, ale także pajączkom i żylakom. Pomagają spacery (szczególnie zalecany jest nordic walking, który jest bardzo intensywną, angażującą do pracy wiele mięśni odmiana spaceru), pływanie, pilates, joga. Dla każdej kobiety – zarówno dla pań zbliżających się do menopauzy, jak i tych w wieku menopauzalnym i pomenopauzalnym – bardzo wskazana jest tak zwana aktywność lokomocyjna. Przykładem tego typu aktywności jest wchodzenie i schodzenie po schodach.

Aktywność fizyczna (szczególnie na świeżym powietrzu) oraz odpowiednia dieta łagodzą objawy przekwitania. To także sposób na dobre zdrowie do późnych lat. Form ruchu dla kobiet w okresie przed, w trakcie i po menopauzie jest mnóstwo.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: