Klimakterium badania diagnostyczne

Klimakterium badania diagnostyczne

Menopauza jest etapem w życiu kobiety, który stanowi swoisty pomost pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a starością.

Przekwitanie wiąże się z wygasaniem czynności jajników, które produkują hormony płciowe. Początkowo spada synteza progesteronu, później ustaje produkcja estrogenów. Klimakterium nie jest chorobą, aczkolwiek często towarzyszą mu niepożądane objawy. Uciążliwe dolegliwości wiążą się ze spadkiem stężenia estrogenów i utrudniają normalne funkcjonowanie. Z pomocą przychodzą nam hormonalna terapia zastępcza oraz suplementy diety na bazie fitoestrogenów, które łagodzą objawy menopauzy.

Zanim rozpoczniemy kurację, powinnyśmy wykonać badania diagnostyczne. Na ich podstawie lekarz podejmie decyzję o rozpoczęciu i rodzaju leczenia. Większość ginekologów zleca następujące badania:

1) oceny gospodarki hormonalnej (stężenie estradiolu, estronu, progesteronu, hormonu luteinizującego i folikulotropowego),

2) oceny czynności tarczycy (stężenie hormonu tyreotropowego, wolnej trójjodotyroniny, wolnej tyroksyny, trójjodotyroniny i tyroksyny),

3) ocenę profilu lipidowego (cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL i triglicerydy),

4) ocenę poziomu glukozy we krwi,

5) USG piersi i mammografię,

6) cytologię,

7) densytometrię, scyntygrafię kości, oznaczenie poziomu wapnia, fosforu i parathormonu – ocena ryzyka osteoporozy,

8) próby wątrobowe.

Jeśli badania wykażą nieprawidłowości, lekarz będzie mógł zareagować stosunkowo szybko. W związku z tym nie należy lekceważyć profilaktyki.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: