Menopauza sztuczna

Menopauza sztuczna

Czynność jajników może zostać zatrzymana przez czynniki inne niż starzenie się. Menopauza to okres w życiu każdej kobiety, w którym dochodzi do zatrzymania cyklu miesiączkowego i tym samym funkcji rozrodczych. Zazwyczaj występuje u kobiet między 45 a 55 rokiem życia, jednak może być zarówno przedwczesna jak i pojawić się zbyt późno. Specyficznym rodzajem jest menopauza sztuczna. Powoduje ją chirurgiczne usunięcie jajników, występuje w przypadku stosowania chemioterapii i radioterapii, zaburzeniach czynności przysadki mózgowej, złym stanie zdrowia czy w endometriozie. T

ermin endometrioza jest ściśle związany z endometrium – jest to śluzówka wyściełająca jamę macicy. Zdarza się, ze komórki budujące śluzówkę przemieszczają się i wbudowują w ściany innych narządów jak pochwa, jajniki, jajowody czy nawet jelita. Mówi się wtedy o dolegliwości zwanej właśnie endometriozą. Nie jest znana jej dokładna przyczyna. Niekoniecznie sama choroba, ale i jej leczenie, może wywoływać w organizmie kobiety sztuczną menopauzę. Objawia się ona podobnie jak menopauza właściwa.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: