Diagnostyka wczesnej menopauzy

Diagnostyka wczesnej menopauzy

 

Zdarza się, że okres klimakterium może u kobiety przyjść zbyt wcześnie.

Objawy menopauzy mogą pojawić się u kobiety już przed 45 rokiem życia, czyli spodziewaną menopauzą. Zazwyczaj wywołana jest ona sztucznie – poprzez stosowaną terapia farmakologiczną czy przez konkretną operację. Objawy są identyczne jak w przypadku tej klasycznej – m. in. potliwość uderzenia gorąca, wahania nastrojów.

Ostatnia miesiączka

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, jednak jeśli zaobserwuje się u siebie przerwę w miesiączkowaniu, nie należy się od razu martwić. To, że okres się rozregulował nie musi od razu oznaczać wejścia w okres menopauzy. Miesiączka może się spóźniać z powodu zmiany klimatu czy stresu. Jeśli jednak jej brak występuje w parze z innymi objawami, warto udać się do lekarza.

Poziom hormonów

Objawy mogą sugerować, że kobieta zbyt wcześnie odczuwa objawy menopauzy a więc nienaturalnie spadła u niej produkcja żeńskich hormonów. Aby mieć pewność trzeba przeprowadzić badanie określające poziom estrogenów. To badanie krwi, które pozwoli na zbadanie konkretnej ich ilości.

Wyniki badania krwi powinny dać pełen obraz sytuacji oraz pomóc dobrać odpowiednią terapię.

Aleksandra Wiktor

 

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: