Powody, dla których warto stosować leki na menopauzę

Powody, dla których warto stosować leki na menopauzę

Menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety. Towarzyszy jej stopniowe wygasanie czynności jajników. Te żeńskie narządy płciowe nie tylko uwalniają co miesiąc dojrzałą komórkę jajową, ale też wytwarzają hormony takie jak estrogeny i progesteron. Przedstawiamy powody, dla których warto stosować leki na menopauzę.

Koniec z huśtawkami nastroju

Menopauza to czas, kiedy w wyniku spadku stężenia estrogenów w organizmie pojawia się szereg dokuczliwych dolegliwości. Najbardziej uciążliwe wydają się huśtawki nastroju, które znacząco obniżają komfort życia kobiety oraz jej bliskich. Przedłużając się, mogą prowadzić nawet do rozwoju pełnoobjawowej depresji. Dostarczając z zewnątrz estrogenów, można zapobiec wahaniom nastroju i uczynić humor pacjentki bardziej przewidywalnym.

Przepędź uderzenia gorąca i zlewne poty

Czy wiesz, że receptory estrogenowe znajdują się także w podwzgórzu w obszarze odpowiedzialnym za termoregulację? Niedobór tych żeńskich hormonów płciowych prowadzi do uderzeń gorąca i zlewnych potów, które są niezwykle uciążliwe, zwłaszcza gdy prowadzimy aktywne życie zawodowe i towarzyskie, na co dzień mamy bezpośredni kontakt z klientem etc. Dzięki hormonalnej terapii zastępczej zapobiegniesz tym uciążliwym dolegliwościom.

Ładniejsza cera

Estrogeny wpływają także na stan naszej cery. Dopóki występują w wysokim stężeniu, to skóra jest napięta i gładka. Gdy ich ilość spada, zmniejszeniu ulega synteza kolagenu, czyli podstawowego białka budulcowego skóry. HTZ wpływa korzystnie na cerę pań w okresie menopauzy.

Mniejsze ryzyko suchości pochwy

Niedobór estrogenów bardzo często powoduje też suchość pochwy, co utrudnia współżycie i zwiększa ryzyko infekcji intymnych. Na szczęście dostarczając z zewnątrz estrogenów, można cieszyć się dobrym zdrowiem intymnym.

Mocne kości

Czy wiesz, że sam wapń to za mało, aby uniknąć osteoporozy? Możesz codziennie konsumować nabiał, a i tak mieć problem z odkładaniem tego pierwiastka w kościach. W rezultacie będą one słabsze i bardziej podatne na urazy mechaniczne. Leki na menopauzę chronią przed osteoporozą. Warto o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji.

Oczywiście, hormonalna terapia zastępcza nie jest dla każdej kobiety. Jeśli w przeszłości leczyłaś się na raka piersi, macicy czy jajników, ewentualnie są to choroby dziedziczne w twojej rodzinie, nie powinnaś rozpoczynać HTZ. Ta zasada dotyczy także pań, u których występują krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: