Objawy menopauzy – jak je łagodzić?

Objawy menopauzy – jak je łagodzić?

Menopauza jest jednym z etapów życia każdej kobiety. W tym czasie pojawiają się liczne dolegliwości. Jak objawia się menopauza? Czy jej objawy można złagodzić?

Najczęstsze objawy menopauzy

Menopauza związana jest ze spadkiem poziomu estrogenów w organizmie. Stąd też jednym z objawów menopauzy są uderzenia gorąca oraz nocne poty. Niedobór estrogenu wpływa negatywnie także na przekazywanie impulsów nerwowych. Stąd kobiety w okresie klimakterium bardzo często mają wahania nastrojów. Wiele kobiet – szacuje się, że nawet 60% – przechodzących menopauzę ma problemy ze snem. W okresie menopauzy mogą pojawić się kołatania serca, przewlekłe zmęczenie, a nawet nietrzymanie moczu. Spadek estrogenów powoduje także suchość pochwy, co powoduje ból przy stosunku.

Pluskwica groniasta – faktycznie łagodzi objawy?

Istnieje kilka roślin leczniczych, które zawierają fitohormony. Pomagają one uzupełnić niedobory estrogenów. Jedną z takich roślin jest pluskwica groniasta występująca w Ameryce Północnej. Łagodzi ona uderzenia gorąca i nocne poty. Działa także lekko uspokajająco. Pluskwica groniasta wchodzi w skład wielu preparatów łagodzących objawy menopauzy. Suszony korzeń pluskwicy dostępny jest w każdej zielarni, można przygotować z niego napar.

Czerwona koniczyna i niepokalanek pospolity

To także typowo kobiece zioła, które są pomocne w łagodzeniu objawów menopauzy. Czerwona koniczyna zawiera bardzo duże ilości roślinnych estrogenów. Kobiety, które stosowały preparaty zawierające w swoim składzie ekstrakt z czerwonej koniczyny czy pijące napar przygotowany z suszonych kwiatów znacznie łagodniej przechodziły menopauzę. Zaobserwowano także pozytywny wpływ niepokalanka pospolitego. Ziele to zawiera między innymi olejki eteryczne i irydoidy glikozydowe.

Dla większości kobiet menopauza z uwagi na występujące dolegliwości jest okresem bardzo trudnym. Charakterystyczne dla menopauzy objawy można złagodzić przyjmując suplementy diety zawierające roślinne hormony, których źródłem jest pluskiwca groniasta, czerwona koniczyna, niepokalanek pospolity.

 

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: