Menopauza. Dla jednych najgorszy okres w życiu, dla innych kolejny, w pełni naturalny etap. Nie wszystkie kobiety przechodzą przekwitanie w taki sam sposób, a co za tym idzie, wykorzystuje się różne metody leczenia dolegliwości menopauzy.
Kobieta znajdująca się w wieku okołomenopauzalnym, powinna zadbać o odpowiednią profilaktykę własnego zdrowia. Właściwa dieta, aktywność fizyczna i rezygnacja z nałogów (alkohol, papierosy), pozwolą znacznie łagodniej przechodzić przez okres klimakterium. Warto skontaktować się z lekarzem, już po wystąpieniu pierwszych symptomów przekwitania. Na podstawie szczegółowego wywiadu, a także przeprowadzonych badań, specjalista będzie mógł doradzić najskuteczniejszą metodę leczenia objawów menopauzy.
Istnieje cały rozbudowany wachlarz możliwości zwalczania skutków klimakterium. Zdania na temat słuszności ich zastosowania, wad, zalet, a także ewentualnego ryzyka, wciąż są podzielone, zarówno wśród specjalistów, jak i samych kobiet w wieku menopauzalnym.
Do naturalnych metod radzenia sobie ze skutkami przekwitania, należy dieta oparta na produktach zawierających znaczne ilości izoflawonoidów, czyli substancji przypominających swym działaniem naturalnie wytwarzane estrogeny. Ponieważ w okresie okołomenopauzalnym, zachodzi stopniowy zanik wytwarzania żeńskich hormonów płciowych, stosowanie roślinnego zamiennika, pozwala skutecznie łagodzić znaczną cześć nieprzyjemnych objawów menopauzy. Co więcej, wyciągi z roślin są znacznie bezpieczniejsze niż syntetyczne produkty, podawane w ramach różnych terapii farmakologicznych.