Suchośc pochwy- z czego wynika

Dyspareunia jest dość częstą dolegliwością u kobiet, zwłaszcza w wieku okołomenopauzalnym. Za główną przyczynę tej dolegliwości uważa się niedobór estrogenu w organizmie. Taki brak równowagi hormonalnej jest spowodowany głównie naturalnym procesem starzenia się organizmu (choć nie jest to jedyna możliwość). Wraz z ze spadkiem poziomu estrogenów w organizmie pojawiają się różnego rodzaju nieprzyjemne objawy. Jest nim m.in. suchość pochwy – której głównymi symptomami są: swędzenie oraz pieczenie pochwy i sromu, bolesność w tamtych okolicach, poczucie ucisku a także upławy, w kolorach wskazujących na stan chorobowy.

Suchość pochwy.

Suchość pochwy może powodować dyskomfort nie tylko podczas stosunku, ale nawet podczas chodzenia – wszystko zależy od nasilenia objawów. Do głównych przyczyn, poza okresem menopauzy i naturalnymi zmianami w gospodarce hormonalnej możemy zaliczyć: zaburzenia flory bakteryjnej pochwy związane z nieprawidłową higieną tamtych okolic oraz używaniem drażniących środków czystości; stany zapalne i chorobowe – jak grzybice, podrażnienia; źle dobrane leki – zwłaszcza hormonalne wkładki czy pigułki antykoncepcyjne. Suchość pochwy może pojawić się również w okresie po urodzeniu dziecka, a także na skutek zmian w psychice kobiety, związanych w dużej mierze ze stresem czy przemęczeniem. Nierzadko problemy z libido mogą owocować dyspareunią. Jak sobie radzić z suchością pochwy?

Libido, a wizyta u lekarza.

Przede wszystkim konieczna jest konsultacja ginekologiczna (a niekiedy również seksuologiczna czy psychologiczna). Sposób leczenia musi uwzględniać możliwą przyczynę dolegliwości. W przypadku suchości pochwy w menopauzie wystarczyć może leczenie hormonalne (w postaci kremów z estrogenem czy globulek dopochwowych), natomiast jeśli źródłem problemu są infekcje – konieczne będzie przywrócenie równowagi flory bakteryjnej (np. przy pomocy prebiotyków). Czasami wystarcza zmiana leków antykoncepcyjnych lub preparatów do higieny intymnej (płynów o neutralnym pH, chusteczek nawilżających).

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: