Pierwsza miesiączka? Bez obaw!

Natracare z Unsplash
Natracare z Unsplash

Pierwszy okres dla każdej spośród młodych kobiet stanowi nie lada wyzwanie. Nagle, nie wiadomo skąd, pojawia się krwawienie, zwane także okresem. Jak się na to przygotować – i czy w ogóle się da? Jakie są tego objawy? Jak sobie radzić podczas miesiączki? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Objawy pierwszej miesiączki

Zacznijmy od tego, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki. Zazwyczaj, w większości przypadków, ma ona miejsce między 12. a 14. rokiem życia. Jest to jeden z etapów tzw. pokwitania, czyli dojrzewania płciowego. Jednak pierwsza miesiączka może wystąpić znacznie wcześniej – nawet u 9-latki! Na to, kiedy się pojawi, ma wpływ szereg czynników: sposób odżywiania, waga, stan zdrowia.

Jeżeli zaś chodzi o same objawy pierwszej miesiączki, można zaliczyć do nich na przykład problemy z koncentracją oraz znaczące osłabienie na tydzień przed pojawieniem się okresu. Jeżeli bez wyraźnej przyczyny czujesz mdłości i zawroty głowy – możesz powoli przygotowywać się na pojawienie się miesiączki. Możesz zauważyć także białą wydzielinę z pochwy oraz nieregularne plamienia. Takie objawy mogą pojawić się nawet kilka miesięcy przed okresem.

Innym objawem, ale nieco bardziej oddalonym w czasie, jest także rozwój piersi. To, co najpełniej definiuje piękno kobiecego ciała, jest preludium okresu. Pierwszy okres pojawia się bowiem zazwyczaj w przeciągu dwóch lat od momentu, kiedy piersi zaczynają się rozwijać i stają się bardziej wrażliwe na dotyk. Warto pamiętać także o tzw. skoku pokwitaniowym, który pojawia się mniej więcej rok przed pierwszym okresem. Oznacza to, że stajemy się znacząco wyższe w przeciągu bardzo krótkiego czasu.

Jak poradzić sobie podczas pierwszej miesiączki?

Pierwsza miesiączka, jakkolwiek niektóre dziewczynki wpędza w panikę, jest naprawdę do przejścia! Polecamy kilka trików, dzięki którym ten szczególny moment przeżyjesz bez większych problemów.

Po pierwsze – nie stresuj się! Stres zwiększa odczuwanie bólu i wprawia w jeszcze większy dyskomfort. Ponadto, poproś mamę o to, aby wybrała się z Tobą na babskie zakupy, tak, aby to, co kupicie, pomogło Ci utrzymać higienę podczas tych szczególnych dni.

Kiedy jednak miesiączka staje się zbyt bolesna i niekomfortowa, a Ty czujesz, że zaraz zemdlejesz… Bez obaw! Wypij ciepłą herbatę, odpocznij, zrelaksuj się. Nie powinnaś przemęczać się w tych dniach, dlatego też, kiedy krwawienie jest najsilniejsze, a ból nie do przejścia – poproś nauczyciela wychowania fizycznego, abyś mogła posiedzieć na ławce. Nie powinien robić problemu. 😉

Dowiedz się więcej o przygotowaniach do pierwszej miesiączki. Sprawdź na: http://www.myob.pl/przygotowanie-do-pierwszej-miesiaczki

Tekst sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: