Sposoby na uderzenia gorąca

Sposoby na uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca są dolegliwością powszechną okresu menopauzy. Stanowią jeden z jej pierwszych objawów, mogą się pojawiać nawet kilka lat przed ostatnią miesiączką, a także utrzymywać przez długi okres po niej.
Spadek estrogenów w organizmie wiąże się bowiem z zaburzeniami termoregulacji ciała. To wtedy pojawiają się uderzenia gorąca oraz wzmożona potliwość.

Łagodzenie objawów.

Na szczęście dolegliwości te mogą być przez nas łagodzone – zarówno w sposób naturalny, jak i farmakologiczny. Do naturalnych sposobów możemy zaliczyć takie działania jak np. zmianę diety, ograniczenie używek, dostosowanie aktywności fizycznej do możliwości organizmu. W diecie dla kobiety z uderzeniami gorąca nie powinno zabraknąć owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, ryb. Warto natomiast ograniczyć potrawy mięsne, pikantnie przyprawione, gorące, zawierające dużo kofeiny czy alkoholu. Dobrze jest nosić przy sobie zapas wody mineralnej, oraz soków – by regularnie (w razie potrzeby) schładzać organizm. Istotny jest również odpowiedni ubiór – warto wybierać przede wszystkim naturalne, przewiewne tkaniny, jak bawełna, len czy jedwab, unikanie pomieszczeń o zbyt wysokiej temperaturze (a także gorących kąpieli), spanie w dobrze wywietrzonym pokoju. Jeśli chodzi o ćwiczenia fizyczne, to wskazane są przede wszystkim gimnastyka w pierwszych godzinach dnia, zajęcia na basenie, jazda na rowerze. Przede wszystkim warto pamiętać o regularności wysiłku.

Ćwiczenia fizyczne, lekarstwa.

W uderzeniach gorąca pomocne bywają również odpowiednie ćwiczenia oddechowe, joga. Dobrze jest unikać stresujących sytuacji, nauczyć się rozładowywać napięcie. Jeśli powyższe sposoby nie wystarczą – można zdecydować się na stosowanie preparatów zawierających fitoestrogeny lub, jeżeli nie wystąpią wyraźne przeciwwskazania, na hormonalną terapię zastępczą. Każdy rodzaj leku oraz jego dawka powinny być ustalane przez lekarza prowadzącego, i opierać się na wnikliwym wywiadzie oraz badaniach.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: