Premenopauza

Premenopauza

Mianem premenopauzy określamy lata poprzedzające menopauzę. Ten etap niesie ze sobą ogromne wahania i zmiany w życiu kobiety. Wiele pań nie potrafi zrozumieć i zaakceptować procesów, jakie dokonują się w ich organizmie. Media ukazują menopauzę w kontekście cierpienia, przemijania i trwałego zaniku miesiączki. W rzeczywistości przemiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety kilka lat przed ostatnim krwawieniem menstruacyjnym, są bardziej dotkliwe niż sama menopauza.

W tym okresie pojawiają się zaburzenia miesiączkowania. Jednocześnie u pań, które regularnie poddają się badaniom profilaktycznym, pojawiają się mięśniaki macicy i zmiany w piersi. Etapowi poprzedzającemu trwały zanik miesiączki towarzyszą uciążliwe dolegliwości. Wśród dokuczliwych objawów premenopauzy wymienia się spadek energii, huśtawki nastrojów, spadek libido i problemy kardiologiczne. Przeprowadzone badania wykazały, iż wiele kobiet przed 40. rokiem życiem wchodzi w etap premenopauzy. Wiele pań nie zdaje sobie sprawy z przemian, jakie dokonują się w ich organizmie.

Premenopauzę dzielimy na dwie fazy: wczesną i późną. W przypadku wczesnej menopauzy miesiączki stają się skąpe lub nader obfite. często pojawiają się plamienia międzymiesiączkowe. Równolegle ból piersi daje się we znaki. U źródeł wspomnianych dolegliwości znajdują się wahania hormonalne. Podczas premenopauzy cykl menstruacyjny ulega zaburzeniu. Brak progesteronu przyczynia się do zaniku owulacji i problemów ze złuszczaniem endometrium. Za sprawą estrogenów powiększa się śluzówka w jamie macicy. Niestety, niedobór progesteronu sprawia, iż śluzówka nie jest wydalana w całości podczas jednego cyklu. W związku z tym panie skarżą się na krótkie krwawienia lub nader obfite miesiączki.

Na szczęście współczesna medycyna zna rozwiązania, które pozwalają zredukować uciążliwe objawy menopauzy. W związku z tym, iż organizm nadal produkuje estrogen, jego nadmiar należy zrównoważyć, przyjmując progesteron. Kurację hormonalną zleca lekarz po przeprowadzeniu szczegółowych badań.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: