Menopauza wizyta u endokrynologa

Endokrynolog to specjalista, które zadaniem jest diagnozowanie oraz zaordynowanie odpowiedniego leczenia w przypadku zaburzeń hormonalnych. Zaburzenia te mogą upośledzać procesy metaboliczne w organizmie człowieka (a więc spowalniać przemianę materii, wpływać negatywnie na regenerację sił, procesy płciowe, nastrój, oraz wygląd). Szczególną postacią zaburzeń hormonalnych są te związane z naturalnym procesem przekwitania.

Równowaga hormonalna.

Menopauza u kobiet rozpoczyna się na ogół między 45 – 50 rokiem życia i może mieć różnoraki przebieg. Jej istotą jest jednak fakt, że zmienia się równowaga hormonalna – stopniowo zanika bowiem produkcja estrogenów w organizmie. Menopauza w związku z tym prowadzi do ustania miesiączkowania, a jako towarzyszącymi jej dolegliwościami mogą być: uderzenia gorąca, zmienność nastrojów, pogorszenie ogólnej kondycji, suchość pochwy, większe zagrożenie osteoporozą, nadciśnieniem, podwyższonym poziomem cholesterolu. Obok wizyty u ginekologa, ważnym elementem zwalczania tych niepożądanych skutków klimakterium jest wizyta u endokrynologa. Przechodzenie menopauzy może przecież nie tylko dostarczać dyskomfortu.

Zagrożenie chorobami.

Pewne zmiany w organizmie mogą generować w przyszłości choroby (jak osteoporoza, zatory i zakrzepy, problemy z nietrzymaniem moczu). Stąd – nie wolno tych objawów lekceważyć. Endokrynolog pomoże zdecydować nam, jaki rodzaj terapii będzie najbardziej prawidłowy. Nie każda kobieta może bowiem skorzystać z popularnej hormonalnej terapii zastępczej, z uwagi na przeciwwskazania czy skutki uboczne, jakie mogą się pojawić. Przyjmowane preparaty muszą być również dostosowane do nasilenia objawów, stąd – w doborze właściwej dawki może pomóc jedynie specjalista. Na ogół skierowanie do endokrynologa możemy otrzymać w gabinecie ginekologicznym.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: