Co wybrać na menopauzę?

Co wybrać na menopauzę?

Dolegliwości okresu przekwitania potrafią obniżyć jakość życia kobiety. Na szczęście dostępne są leki i naturalne suplementy, które pomagają łagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy. Dla kobiet chcących zmniejszyć dolegliwości menopauzalne stworzono specjalną grupę leków. Hormonalna terapia zastępcza, w skrócie HTZ, jest z powodzeniem stosowana przez miliony kobiet na całym świecie.

W trakcie prawidłowo przeprowadzonej terapii zmienia się dawki hormonów. Na początku lekarz przeprowadza badanie poziomu hormonów, na którego podstawie dobiera dawkę terapeutyczną. Błędnym jest założenie, że przez cały okres menopauzy można przyjmować tę samą dawkę hormonów. Dawka przyjmowanych hormonów zależna jest od nasilenia objawów klimakterium, wieku kobiety oraz jej samopoczucia. Czynniki te wpływają również na dobór sposobu podawania HTZ. W przypadku problemów z wątrobą czy też kłopotów z regularnym przyjmowaniem HTZ w postaci tabletek, zaleca się podawanie leku w formie plastrów czy zastrzyków. Każda zmiana sposobu podawania leków oraz zmiana dawki musi być skonsultowana z lekarzem prowadzącym. Dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą korzystać z hormonalnej terapii zastępczej, rozwiązaniem jest przyjmowanie suplementów diety. Na rynku dostępne jest wiele produktów na bazie fitoestrogenów, czyli hormonów roślinnych. Zbliżone one są w budowie do hormonów ludzkich i są pomocne w walce z przykrymi dolegliwościami towarzyszącymi menopauzie. Preparaty na bazie soi zawierają flawonoidy, jest to jeden z kilku rodzajów fitoestrogenów.

Flawonoidy znajdziemy w suplementach takich jak Menoplant Soy-a, Menopass, Menostop, Climea czy Femestra.  Inną grupą fitoestrogenów są lignany lniane, które uzyskuje się głównie z nasion lnu. Ligunin, Mabelle to niektóre z suplementów, zawierające ekstrakt z lnu. Wśród kobiet niezwykle popularne są preparaty zawierające wyciąg z czerwonej koniczyny. Znajdziemy go w produktach takich jak Promensil, ProLady Menopauza czy Avitale Czerwona koniczyna.  Produkty na bazie składników roślinnych nie wpływają na pracę układu hormonalnego, lecz pozwalają na łagodzenie już występujących dolegliwości. Zmniejszają rozdrażnienie, zwiększają koncentrację oraz mają korzystny wpływ na układ kostny oraz układ krwionośny.  Dobór leku powinien być przeprowadzony przez lekarza specjalistę. W przypadku wyboru suplementów na bazie fitoestrogenów, również należy skonsultować ten fakt ze specjalistą.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: