Czy można uniknąć menopauzy?

Czy można uniknąć menopauzy?

Menopauza jest procesem całkowicie naturalnym. Pojawia się w wyniku zmian hormonalnych charakterystycznych dla wkraczania w wiek dojrzały u kobiet. W organizmie zmniejsza się stężenie hormonów (estrogenów i progesteronu) – i choć mogą temu towarzyszyć nieprzyjemne objawy a nawet dolegliwości – to menopauzy nie sposób uniknąć. Samoistny zanik miesiączkowania jest nieuchronny, jednak dolegliwości niekoniecznie, bowiem znanych jest wiele sposobów ich łagodzenia.
Kobiety w okresie przekwitania mogą cierpieć z powodu: uderzeń gorąca, nietrzymania moczu, wzmożonej nerwowości, nadpotliwości (i innych reakcji organizmu na zmiany hormonalne). Są również bardziej zagrożone osteoporozą, chorobą wieńcową czy nowotworem piersi. Jednakże z pomocą właściwie dobranej terapii – czy to opartej na podawaniu hormonów, czy to fitoestrogenów, bądź stosującej jeszcze inne naturalne metody – symptomy można zmininalizować. Duże znaczenie ma również profilaktyka – rzucenie palenia (udowodniono bowiem, że przyspiesza pojawienie się menopauzy), wprowadzenie ćwiczeń fizycznych oraz zdrowej diety. W przypadku stosowania hormonalnej terapii zastępczej dobrze jest zdecydować się na jej przyjmowanie jeszcze zanim zaniknie miesiączka. Znacznie poprawi to komfort życia w nadchodzącym okresie przekwitania.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: