Leczenie zaburzeń psychicznych w czasie klimakterium

Zaburzenia psychiczne, to wstydliwy i niezwykle powszechny problem współczesności. Do typowych zaburzeń natury psychicznej należą, m.in.: depresja, fobie, zaburzenia osobowości, nerwice, a także zaburzenia odżywiania. Wiele z nich to efekt genetycznych uwarunkowań, które mogą „aktywować” się w okresie menopauzy.
Przekwitanie to trudny okres dla wielu kobiet. Zachodzące w ich ciele zmiany biochemiczne, a także wyraźne dolegliwości fizyczne, w znacznym stopniu wpływają także na stan psychiki pacjentek. Im większe skłonności do zaburzeń psychicznych, tym większe jest prawdopodobieństwo, że w okresie okołomenopauzalnym będzie potrzebna także pomoc psychoterapeuty, a nawet psychiatry.
W zależności od typu dolegliwości psychicznych, ich podłoża oraz intensywności, stosowane są różne terapie wspomagające zachowanie naturalnych procesów funkcjonowania. Począwszy od podawania delikatnych preparatów antydepresyjnych oraz uspokajających, poprzez zastosowanie sesji terapeutycznych, na lekach psychotropowych kończąc.
W okresie menopauzy, niezwykle ważne jest wsparcie bliskich osób i poczucie bycia atrakcyjną, pomimo zachodzących zmian fizycznych. Ciało kobiety w okresie okołomenopauzalnym staje się bardziej podatne na upływ czasu, skóra wiotczeje, pojawia się problem z nadmiernym jej przesuszaniem, a także problemy z suchością pochwy, co często staje się przyczyną spadku libido.
Korzystając z pomocy specjalistów, można skutecznie przeciwdziałać fizycznym objawom menopauzy, zahamować procesy starzenia się ciała, a także załagodzić napięcie wynikające z zaburzeń psychicznych. Warto w tym czasie mieć w swoim otoczeniu życzliwe osoby, które będą służyć pomocą i radą, gdy kolejny raz pojawią się obawy i lęki wynikające z zaburzeń hormonalnych.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: