Czy są skutki uboczne zażywania leków na menopauzę?

Czy są skutki uboczne zażywania leków na menopauzę?

 

Hormonalna terapia zastępcza, często stosowna w przypadku bardzo nasilonych objawów menopauzy, czasami może zaszkodzić.

Hormonalną terapią zastępczą (HTZ) stosuje się u kobiet, u których występują bardzo nasilone objawy menopauzy, tj. nocne poty, uderzenia gorąca, nerwowość, stany depresyjne. Podawanie pacjentkom estrogenów powoduje, że ich poziom nie jest obniżany tak gwałtownie. Mimo pozytywnego wpływu na kobiecy organizm w czasie klimakterium, HTZ ma również swoje wady.

Skutki uboczne HTZ

Terapia z użyciem hormonów może wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne jak np. nieregularne krwawienia (jeśli terapia stosowana jest przez kobiety jeszcze przed ostatnią miesiączką). Oprócz tego może powodować nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego jak nudności, wzdęcia. HTZ przyczynia się także do kłopotów z cerą, może wywoływać tkliwość piersi czy suchość pochwy. Są to jednak objawy przejściowe.

Najbardziej kontrowersyjną kwestią terapii jest to, ze może przyczyniać się do powstawania nowotworów. Dlatego lekarze nie zalecają pacjentkom z genetyczną tendencją do zachorowania na raka piersi takiej formy terapii. Ponadto, kobiety stosujące HTZ są bardziej narażone na zawał sera i inne choroby układu krążenia.

Aleksandra Wiktor

 

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: