Leczenie przedwczesnej menopauzy

Zdaniem ekspertów, jedna na sto kobiet cierpi na tzw. przedwczesną menopauzę. Określenie to stosuje się w przypadku, gdy mówi się o kobietach przed 40 rokiem życia. Jak pokazują dane statystyczne, problem ten może dotyczyć nawet dwudziestolatek.
W dobie, gdy kobiety w pierwszej kolejności skupiają się na swojej edukacji i karierze zawodowej, informacja o przedwczesnej menopauzie, może budzić poważny niepokój. Zwykle problem ten dotyczy kobiet pomiędzy 35 a 40 rokiem życia, jednak jak utrzymują lekarze, nierzadkie są przypadki przedwczesnego wygasania czynności jajników, u kobiet jeszcze przed ukończeniem 30 lat (0,01% procent kobiet).
Przedwczesne wygasanie czynności jajników, bo tak prawidłowo należy określać stan, gdy gospodarka hormonalna zostaje zakłócona, a kobieta stopniowo staje się bezpłodna, nie jest procesem nieodwracalnym. Istotne jest jednak, aby jak najwcześniej zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednią terapię hormonalną.
Na podstawie szczegółowego wywiadu, badań lekarskich, a także analizy poziomu stężenia hormonów, zwykle zalecana jest hormonalna terapia zastępcza. W przypadku bardzo młodych kobiet, terapia ta polega na podawaniu estrogenów, czasami również progestagenu, w celu uzupełnienie niedoborów estrogenów i niwelowaniu objawów menopauzy.
Wczesne zastosowanie odpowiedniej terapii, to szansa na to, że jajniki ponownie zaczną prawidłowo funkcjonować. Należy jednak pamiętać, że przywrócenie owulacji udaje się zaledwie w 5 procentach wszystkich przypadków przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: