Jaki lek na menopauzę wybrać?

Kiedy kobieta wkracza w etap przekwitania, często towarzyszy jej strach. Panie obawiają się niepożądanych objawów, które towarzyszą menopauzie. Takie dolegliwości jak uderzenia gorąca, ból głowy czy spadek libido obniżają komfort życia. Jak im zapobiec? Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów, które łagodzą objawy menopauzy. Specyfiki można podzielić na dwie grupy: 1) syntetyczne hormony, 2) naturalne produkty, oparte na fitoestrogenach. Nie wszystkie kobiety mogą korzystać z HTZ. Wśród przeciwwskazań wymienia się: 1) krwawienia z dróg rodnych o niezidentyfikowanym podłożu, 2) chorobę niedokrwienną serca, 3) zakrzepicę żył głębokich, 4) ostrą niewydolność wątroby, 5) rozpoznany nowotwór sutka, 6) rozpoznany nowotwór trzonu macicy, 7) porfirię późną skórną. Na szczęście istnieją naturalne specyfiki, które łagodzą przebieg menopauzy. Tego typu preparaty swoje działanie zawdzięczają fitoestrogenom. Są to związki syntetyzowane przez rośliny, które wykazują właściwości grzybobójcze, antyoksydacyjne i budulcowe. Naukowcy odkryli, że fitoestrogeny w organizmie człowieka pełnią te same funkcje co estrogeny, aczkolwiek ich działanie jest słabsze. Hormony roślinne przyłączają się do receptorów estrogenowych neuronów podwzgórza i pośrednio wpływają na aktywność jajników. Fitoestrogeny dzielimy na kilka klas:

1) izoflawony – występują w ziarnach soi i roślin strączkowych;

2) lignany – znajdują się w siemieniu lnianym;

3) stilbeny – do tej grupy należy resweratrol, czyli związek o charakterze antyoksydacyjnym. Tę substancję znajdziemy w czerwonym winie;

4) kumestany- czerwona koniczyna, kiełki fasoli i nasiona słonecznika stanowią bogate źródło tych związków.

Naturalne specyfiki posiadają wiele zalet. Ich działanie nie ogranicza się do łagodzenia uciążliwych dolegliwości towarzyszących menopauzie.

Fitoestrogeny:

1)ograniczają ryzyko rozwoju osteoporozy;

2) regulują gospodarkę lipidową i tym samym chronią przed rozwojem miażdżycy,

3) zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworu sutka;

4) zapobiegają przerostowi prostaty.

Na rynku farmaceutycznym można znaleźć różne suplementy diety. Wśród najpopularniejszych specyfików na bazie fitoestrogenów wyróżniamy: Ligunin, Meno Comfort, Menostop, Olimp Menopauzin, Falvit Estro, Climea, Climagyn, Soyfem.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: