Zioła, które łagodzą objawy menopauzy

Zioła, które łagodzą objawy menopauzy

Jeszcze pół wieku temu do walki z różnymi schorzeniami stosowano głównie składniki pochodzenia naturalnego. Nasze babcie posiadały bogatą wiedzę zielarską przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wśród ziół, których używały znajdowały się również rośliny łagodzące objawy menopauzy.

Napary na skołatane nerwy

Pomocne w okresie klimakterium okazują się herbaty przyrządzane z dziurawca, różeńca górskiego oraz szyszek chmielu. Badania wykazują również niezwykłą skuteczność w zmniejszaniu niepokoju i depresji u kobiet z menopauzą przez roślinę,  jaką jest maca.

Napary na dobry sen

By spokojnie przespać całą noc, na pół godziny przed  snem warto wypijać filiżankę melisy czy lawendy lekarskiej. Mieszanki ziołowe, w skład których wchodzi korzeń kozłka również działają kojąco na organizm kobiet w okresie menopauzy.

Napary na uderzenia gorąca

Aby zniwelować skutki dyskomfortu związanego z nagłymi wahaniami temperatury ciała warto sięgnąć po napary z szałwii lub mięty pieprzowej.

Napary na problemy z ciśnieniem

Jeśli chodzi o zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, warto zaopatrzyć się w napary zawierające kwiaty głogu i ziele serdecznika.  Jeśli zaś chodzi o anemię i związanym z nim zbyt niskim ciśnieniem należy pomyśleć o piciu dang gui. Jest to odmiana arcydzięgla, którą stosuje się w tradycyjnej medycynie chińskiej. Przyczynia się ona do ogólnego wzmocnienia organizmu,  stopniowego wzrostu liczby czerwonych krwinek oraz pobudzenia krążenia.

Napary z innych ziół

Przy problemach z pęcherzem moczowych zaleca się stosowanie naparów z wiesiołka dwuletniego. Inne zioła polecane w okresie menopauzy to rumianek działający antybakteryjnie i przeciwzapalnie oraz koper włoski, który wpływa na poprawę pracy jelit.

Stosowanie

Napary przyrządza się najczęściej z 1-2 łyżek ziół, zalewa wrzątkiem i odstawia pod przykryciem na ok. 10-15 min. Pije się letni napój. Podjęcie leczenia ziołami należy zawsze konsultować ze swoim lekarzem oraz pamiętać, iż nie zastąpi ono tradycyjnych leków.

Natalia Herzog

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: