Diagnostyka – wygasanie funkcji jajników

Diagnostyka – wygasanie funkcji jajników

Wygasanie funkcji jajników powoduje utrata lub dysfunkcja pęcherzyków jajnikowych.

Wygaśniecie funkcji jajników wiąże się z małym poziomem estradiolu, brakiem miesiączki oraz zmniejszoną płodnością. Zbyt wczesne jest chorobą, która niestety wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi. Kobiety dotknięte zbyt wczesnym wygaśnięciem funkcji jajników nie mogą zajść w ciążę, a jedynym sposobem na urodzenie dziecka jest komórka jajowa dawczyni.

Objawy jak w przypadku menopauzy

Ponadto, zbyt wczesne wygaśniecie funkcji jajników wiąże się z przykrymi dolegliwościami charakterystycznymi dla menopauzy. Kobieta może uskarżać się m. in na uderzenia gorąca, potliwość. Występują wahania nastroju, a nawet stany depresyjne.

Diagnoza, przyczyny

Chorobę zdiagnozować jest trudno, jedną z metod jest oznaczenie hormonu anty – Mullera, co pozwala określić spadek pęcherzyków jajnikowych oraz to jaka jest ich rezerwa. Uważa się, że pewne choroby mogą przyczyniać się do zbyt wczesnego wygaśnięcia funkcji jajników. Są to m. in. problemy z tarczycą, reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca. Odpowiedzialne mogą być również czynniki genetyczne. Palenie papierosów może mieć wpływ na poziom pęcherzyków jajnikowych.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: