Co to jest hormonalna terapia zastępcza

HTZ to inaczej hormonalna terapia zastępcza. Jest to sposób suplementacji hormonalnej w organizmie kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Polega na uzupełnianiu poziomu estrogenów, poprzez podawanie ich w odpowiedniej formie (wraz z progesteronami). HTZ jest stosowane, jeśli obawy towarzyszące menopauzie są wyjątkowo dokuczliwe, a pacjentce grozi osteoporoza a także zanik błony śluzowej macicy i pochwy. Hormonalna terapia zastępcza może być przyjmowana w formie tabletek, zastrzyków, plastrów, wkładek dopochwowych, krążków dopochwowych i innych. Przyjmowanie hormonów zawsze rozpoczyna się od jak najmniejszej dawki i jest dostosowywane do potrzeb konkretnej pacjentki, jej wieku, stanu zdrowia oraz nasilenia negatywnych objawów. Terapię najlepiej jest rozpocząć jeszcze przed całkowitym ustaniem miesiączki – to jest około 45 roku życia. Wtedy profilaktyka może przybrać najskuteczniejszą postać.
Hormonalna terapia zastępcza ma zastosowanie zarówno w doraźnym zwalczaniu dolegliwości, jak i w ochronie stanu zdrowia pacjentki w przyszłości. Pomaga w zachowaniu mocnych kości, zapobiega rozwojowi osteoporozy oraz choroby niedokrwiennej serca. HTZ jest jednak związana z pewnymi skutkami ubocznymi, są to między innymi: nieregularne krwawienia, nudności, wzdęcia, kłopoty z cerą, suchość pochwy czy bóle piersi. Są one uzależnione od dawki, postaci przyjmowanego środka, ale zazwyczaj ustępują po pewnym czasie. Niemniej, terapia hormonalna wiąże się z koniecznością ciągłych konsultacji z lekarzem oraz przeprowadzania regularnych badań mammograficznych oraz cytologicznych.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: