Badanie profilu lipidowego (cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, triglicerydy)

Badanie profilu lipidowego (cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, triglicerydy)

Kobiety, które przechodzą menopauzę, powinny zweryfikować swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe.

Klimakterium wiąże się z wygasaniem czynności jajników, czyli narządów rozrodczych, które syntetyzują hormony płciowe tj. progesteron i estrogeny. Kiedy w organizmie gwałtownie spada stężenie estrogenów, wzrasta skłonność do magazynowania tłuszczu. Kobiety, które wkraczają w klimakterium, powinny unikać tłustych potraw, ponieważ zwiększają one ryzyko rozwoju miażdżycy.

Panie po 40. roku życia powinny regularnie przeprowadzać testy diagnostyczne, które określają profil lipidowy. Standardowo ocenia się stężenie:

1) cholesterolu całkowitego. Ten parametr pełni kluczową rolę w ocenie gospodarki tłuszczowej. Wartość cholesterolu całkowitego pozwala dobrać leczenie redukujące stan hiperlipidemii i ocenić ryzyko rozwoju miażdżycy.

2) HDL. To frakcja lipoprotein osocza krwi o wysokiej gęstości. HDL odpowiada za transport cholesterolu we krwi. Z przeprowadzonych badań wynika, iż wysokie stężenie HDL ogranicza ryzyko rozwoju schorzeń układu krążenia.

3) LDL. To frakcja lipoprotein osocza krwi charakteryzująca się niską gęstością. LDL odpowiada za odkładanie wolnego cholesterolu na powierzchni błon komórkowych. Wysokie stężenie lipoprotein o niskiej gęstości sprzyja odkładaniu się płytek miażdżycowych.

4) triglicerydów, czyli estrów glicerolu i trzech kwasów tłuszczowych. Te związki pełnią rolę materiału energetycznego, zużywanego w celu zaspokojenia bieżących potrzeb organizmu. Nadmiar triglicerydów odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. W związku z tym, iż menopauza zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, warto ograniczyć spożycie tłustego mięsa i nabiału. Jednocześnie nie należy lekceważyć roli diagnostyki, która może uchronić nas przed groźnymi chorobami.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: