Najpopularniejszą metodą naturalnego łagodzenia objawów menopauzy jest dieta bogata w produkty sojowe. Tymczasem także koniczyna czerwona to bogate źródło fitoestrogenów, która jest znacznie mniej alergizująca niż popularna soja.
Podawanie fitoestrogenów w okresie menopauzy, to skuteczna alternatywa dla terapii hormonalnej, która nie zawsze może być stosowana. Fitoestrogeny, to związki pochodzenia roślinnego, które charakteryzują się działaniem podobnym do tego jakie cechuje endogenne estrogeny. To co najważniejsze, nie wywołują niepożądanych skutków, tak charakterystycznych dla żeńskich hormonów płciowych, podawanych w ramach HTZ.
Istnieje kilka typów fitoestrogenów, pośród których najsilniejsze właściwości estrogenopodobne przypisywane są izoflawonoidą. Występują one w znacznych ilościach w koniczynie czerwonej oraz soi.
Podstawową zaletą preparatów zawierających wyciąg z koniczyny czerwonej jest to, że mogą być stosowane u pacjentek z podwyższonej grupy ryzyka chorób nowotworowych, a także cierpiących na zakrzepicę naczyń żylnych oraz inne schorzenia układu krążenia. Także kobiety przejawiające reakcje alergiczne na soję, mogą bezpiecznie sięgać po preparaty z czerwonej koniczyny.
Podobnie jak izoflawonoidy sojowe, także te zawarte w koniczynie czerwonej łagodzą objawy typowe dla menopauzy: uderzenia gorąca, potliwość, problemy zaburzeń snu, nerwowość, stany depresyjne, zawroty i bóle głowy, zaniki pamięci i problemy z koncentracją, bóle stawów, zaburzenia rytmu serca, suchość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego, a co za tym idzie, także spadek libido.
Dodatkowo preparaty zawierające wyciąg z koniczyny czerwonej, pomagają utrzymać prawidłową masę ciała, zapewniają skuteczną ochronę dla układu krążenia oraz tkanek kostnych.
Prowadzone na przestrzeni lat, badania naukowe nie wykazały szkodliwego wpływu terapii z wykorzystaniem koniczyny czerwonej na zdrowie kobiety. Nie należy jednak ich łączyć z lekami antyestrogenowymi, u kobiet w ciąży, kobiet karmiących,a także u dzieci do 12 roku życia.