Zalety HTZ

Zalety HTZ

Podczas menopauzy przez organizm kobiety przetacza się burza hormonalna. Niedobór estrogenów niesie ze sobą poważne konsekwencje. Panie w okresie przekwitania często skarżą się na uderzenia gorąca, nadmierną potliwość i suchość pochwy. Czy można im zapobiec?

Swego czasu hormonalna terapia zastępcza zrobiła ogromną furorę na rynku farmaceutycznym. Panie chętnie korzystały z jej dobrodziejstw, ponieważ przynosiła ulgę. Przed kilku laty świat obiegła wiadomość, iż HTZ sprzyja powstawaniu komórek nowotworowych w obrębie piersi. Doniesienia naukowe zszokowały społeczeństwo i przyczyniły się do spadku popularności hormonalnej terapii zastępczej.

Uzupełnienie niedoboru estrogenów

HTZ polega na dostarczaniu organizmowi hormonów płciowych w okresie perimenopauzy. W ramach hormonalnej terapii zastępczej wykorzystuje się:

  • 17-Β-estradiol

  • estriol

  • estrogeny skoniungowane

  • związki steroidowe.

Rola gestagenów

W związku z tym, iż przyjmowanie samych estrogenów stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia, te hormony płciowe łączy się wraz gestagenami. Do tej grupy związków chemicznych zaliczamy:

  • progesteron

  • 17-hydroksyprogesteron

  • 19-noretysteron.

HTZ – korzyści

Hormonalna terapia zastępcza niesie ze sobą liczne korzyści. Przyczynia się do zmniejszenia objawów zespołu klimakterycznego, jednocześnie poprawia parametry lipidowe i tym samym zmniejsza ryzyko miażdżycy oraz choroby niedokrwiennej serca. Jednocześnie preparaty hormonalne poprawiają jakość snu.

Choć HTZ posiada wiele zalet, decyzję o rozpoczęciu kuracji należy dokładnie przemyśleć. Podczas wywiadu lekarskiego nie należy zatajać pewnych kwestii. Panie, których matki i ciotki zmarły z powodu raka piersi, nie powinna stosować hormonalnej terapii zastępczej.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: