Ocena czynności tarczycy (TSH, FT3, FT4, T3, T4)

Ocena czynności tarczycy (TSH, FT3, FT4, T3, T4)

Kobiety, które przechodzą menopauzę często skarżą się na: uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, ogólne rozdrażnienie i stany depresyjne.

Warto pamiętać, iż wspomniane dolegliwości często towarzyszą zaburzeniom hormonów tarczycy i prowadzą do zatrzymania miesiączki. Lekarz, do którego zgłasza się pacjentka skarżąca się na uderzenia gorąca, powinien zlecić wykonanie stosownych badań. Jednym z etapów diagnostyki jest określenie poziomu hormonów tarczycy.

Standardowo ocenia się stężenie:

1) TSH, czyli hormon tyreotropowy, jest syntetyzowany przez przysadkę mózgową. TSH przyczynia się do zwiększenia masy tarczycy. Jednocześnie stymuluje syntezę tyroksyny i trójjodotyroniny. Stres i zimno pobudzają wydzielanie hormonu tyreotropowego. Prawidłowa wartość TSH waha się od 0,27 do 4,2 mj/l. W sytuacji, gdy stężenie nie przekracza 0,1 mj/l, mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy. Przy koncentracji powyżej 4,2 mj/l, należy liczyć się z niedoczynnością tarczycy.

2) FT3, czyli wolną trójjodotyroninę. Ten hormon jest produkowany przez tarczycę.

3) FT4, czyli wolną tyroksynę.

4) T3, czyli trójjodotyroninę. Choć T3 stanowi zaledwie 10% hormonów syntetyzowanych przez tarczycę, przypuszcza się, iż odpowiada za większość efektów biologicznych hormonów tarczycy. Trójjodotyronina wykazuje 4-krotnie wyższą siłę działania niż tyroksyna.

5) T4, czyli tyroksyna. T4 stymuluje procesy utleniania w tkankach. Za jej sprawą tłuszcze rozpadają się do glicerolu i kwasów tłuszczowych. Jednocześnie tyroksyna przyczynia się do zwiększonego wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego i jej zużycia przez komórki. Przeprowadzone badania wskazują, iż T4 oddziałuje na aktywność narządów rozrodczych, co przekłada się na laktację i rozród. Warto pamiętać, iż objawy tj. uderzenia gorąca, nadmierna potliwość i ogólne rozdrażnienie są mało specyficzne. Mogą mieć związek z menopauzą lub zaburzeniami hormonów tarczycy. Jedynie specjalistyczne badania diagnostyczne są w stanie rozwiać wątpliwości.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: