Podczas menopauzy ciało kobiety zmienia się pod wpływem zaników hormonalnych. Konieczna jest wtedy wzmożona troska o stan zdrowia kobiety, może być ona bowiem bardziej narażona na choroby układu kostnego oraz krwionośnego. Poza odpowiednią dietą – bogatą w wapń, witaminy, antyoksydanty, oraz ubogą w tłuszcze zwierzęce, wszelkiego rodzaju używki, ostre przyprawy i sól – konieczna bywa także suplementacja.
Preparaty dostępne na rynku zawierają w większości fitoestrogeny – organiczne związki roślinne działające w ludzkim organizmie podobnie do estrogenów. Jednakże właściwa suplementacja powinna również uwzględniać niedobory w organizmie i dbać o ich uzupełnianie (chodzi zwłaszcza o niedobory wapna, żelaza). Często z menopauzą wiąże się również ryzyko podwyższonego złego cholesterolu, dlatego warto pamiętać o sercu i stosować preparaty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.
W aptekach można znaleźć cały szereg suplementów (dostępnych bez recepty), które mogą pomóc przejść przez klimakterium w „bezbolesny” sposób. Zaliczają się do nich na przykład: preparaty zawierające izoflawony (z soi), witaminy B6, B12, kwas foliowy – wpływające korzystnie na układ krążenia; suplementy z melisą, wyciągiem z chmielu – działające uspokajająco, preparaty z magnezem oraz witaminą B6 wpływające na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego.
Ważne, aby suplementy stanowiły uzupełnienie zdrowej diety i ruchu, a nie ich zastępnik. Należy pamieać o regularnym spożywaniu produktów takich jak: pomidory, morele, banany (bogate w potas), zielonolistne warzywa (zawierające witaminę K i wapń), tłuste ryby morskie, soję, produkty z pełnego ziarna oraz chudy nabiał (źródło wapnia i witaminy D).