Nieregularne miesiączki w dojrzałym wieku

Menopauza – jako termin medyczny – oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Zanim jednak nastąpi całkowity zanik krwawień miesięcznych, kobiece ciało przygotowuje się na ten moment. Objawia się to tym, że już w okresie premenopauzalnym następują pewne zmiany w poziomie hormonów płciowych. Kobieta odczuwa te zmiany jako zaburzenia cykli miesięcznych. Nagle zaczynają one pojawiać się mniej regularnie, ulegają skróceniu bądź wydłużeniu, a dolegliwości związane np. z zespołem napięcia przedmiesiączkowego nasilają się.

Terapia hormonalna.

Nieregularne miesiączki u kobiet w wieku dojrzałym mogą występować nawet przez okres 5 lat. Już wtedy można rozpocząć terapię hormonalną. Pomoże ona nie tylko unormować sytuację hormonalną, ale też zapobiec późniejszym dolegliwościom związanym z menopauzą. HTZ jest zalecana zwłaszcza, gdy nieregularne miesiączki i związany z nimi dyskomfort nasilają się. Należy jednak pamiętać, że zwłaszcza na początku terapii mogą się zdarzyć skutki uboczne, jak wydłużenie cykli czy intensywniejsze krwawienia. Do terapii hormonalnej występują też liczne przeciwwskazania, z którymi należy się zapoznać.

Terapia sekwencyjna.

Zazwyczaj jeszcze miesiączkującym kobietom zaleca się terapię sekwencyjną – przyjmuje się w niej w sposób naprzemienny estrogeny i progesteron, wraz z przerwą terapeutyczną, w której występuje krwawienie. Nieregularne miesiączki nie zawsze są związane z procesem zbliżającej się menopauzy. W takim wypadku mogą stanowić objaw tworzenia się torbieli na jajnikach (czyli zespołu policystycznych jajników). Dlatego zanim zdecydujemy się na leczenie hormonalne, warto odbyć konsultację ze specjalistą ginekologiem bądź endokrynologiem a jeśli to konieczne – wykonać dodatkowe badania.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Menopauza Leki 2020