Uderzenia gorąca i poty – jak sobie z tym radzić?

Uderzenia gorąca i poty – jak sobie z tym radzić?

Menopauza to nieuchronny etap w życiu każdej kobiety. W tym czasie organizm przestaje produkować żeńskie hormony płciowe. Ustaje też miesiączka. Na ogół menopauza pojawia się około 48-55 roku życia. Towarzyszą jej nieprzyjemne obawy.

 

Spadek estrogenów odpowiedzialny za uderzenia i poty podczas menopauzy?

Uderzenia gorąca i zlewne nocne poty podczas menopauzy są powiązane ze zmianą poziomu estrogenów. Inne wypadowe objawy menopauzy to:

  • wahania nastroju;
  • kołatanie serca;
  • suchość pochwy;
  • bóle i zawroty głowy;
  • dolegliwości układu moczowo-płciowego.

Spadek poziomu estrogenów niekorzystnie wpływa także na układ sercowo-naczyniowy. W okresie menopauzy pogarsza się także kondycja skóry i włosów, może też dojść do wzrostu wagi. Objawy przekwitania panie mogą dzisiaj łagodzić. Pomocne są nie tylko leki, ale także zioła oraz odpowiednia dieta. Wystarczy niewielka korekta jadłospisu, aby w okresie menopauzy czuć się naprawdę świetnie.

Wzbogacanie diety o fitoestrogeny – warto?

Na skutek spadku poziomu estrogenów wzrasta ryzyko osteoporozy i nadciśnienia. Wiele pań w tym okresie przybiera na wadze. Korekta diety pomoże tych problemów uniknąć. Co więcej, wprowadzając do jadłospisu produkty, które są bogatym źródłem roślinnych hormonów, można złagodzić wypadowe objawy charakterystyczne dla menopauzy. Fitoestrogeny czyli roślinne substancje działające podobnie do estrogenów zawierają: soja, siemię lniane, pestki dyni. W czasie menopauzy warto pić również herbatki z czerwonej koniczny, wiesiołka czy pluskwicy groniastej. Objawy przekwitania złagodzi także szałwia i miłorząb japoński. Trzeba pić mleko i jeść jego przetwory i tłuste ryby. Objawy menopauzy złagodzi także warzywa surówka. W jej składzie powinny się znaleźć (proporcje poszczególnych warzyw są dowolne) marchew, pietruszka, kapusta, cebula, seler i groszek doprawione ziołami i polane olejem kukurydzianym.

Wzbogacenie diety dojrzałych kobiet o produkty zawierające fitohormony, witaminy i minerały to najlepszy, naturalny sposób na złagodzenie objawów menopauzy.

 

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: