Przekwitanie jest naturalnym etapem, który następuje w życiu każdej kobiety. Można go podzielić na 3 okresy : premenopauzalny, okołomenopauzalny oraz postmenopauzalny. Menopauzą określany jest czas ostatniej miesiączki, oraz okres co najmniej półroczny następujący po niej. Zazwyczaj dochodzi do niej około 50 roku życia. Do pierwszych objawów nadchodzącej menopauzy zaliczamy: nieprawidłowe krwawienia miesięczne, występujące nieregularnie, skrócone lub wydłużone cykle, a także plamienia między miesiączkami. W okresie premenopauzalnym może również dojść do zintensyfikowania się objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (większej niż zwykle drażliwości, wzrostu masy ciała, wzdęć, bólu w okolicach piersi), a także do wzrostu aktywności mitotycznej komórek gruczołu sutkowego i endometrium. Okres premenopauzalny jest dobrym momentem na rozpoczęcie zastępczej terapii hormonalnej (lub innego rodzaju leczenia), które powinno w znaczący sposób załagodzić późniejsze objawy menopauzy.
Zaleca się także stosowanie preparatów i suplementów przeciwobrzękowych oraz wzmacniających naczynia krwionośne.
Poziom hormonów w organizmie podczas menopauzy ulega znaczącym modyfikacjom. Proces ten może przebiegać bez objawów, jednak w większości przypadków towarszyszą mu takie dolegliwości jak: zaburzenia nastroju, uderzenia gorąca, zespół przewlekłego zmęczenia, zaburzenia psychiczne, zaburzenia metaboliczne i przyrost masy ciała, zaburzenia naczynioruchowe, bóle głowy, bóle stawów, mięśni, zaburzenia urologiczne (nietrzymanie moczu), niekiedy depresja, bezsenność.
Na szczęście objawy okresu menopauzy można łagodzić, zarówno farmakologicznie, jak i za pomocą odpowiedniej diety, aktywności fizycznej a czasami także terapii psychologicznej.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: