Soja, naturalne sposoby na objawy menopauzy

Niepozorna roślina, jaką jest soja, okazała się skuteczną metodą łagodzenia typowych objawów menopauzy. Na podstawie przeprowadzonych badań, okazało się, że wzbogacenie diety o produkty sojowe pomaga zredukować uderzenia gorąca, nawet o 50 procent.
Na przestrzeni lat, analizowano szereg różnych czynników, które wpływały na samopoczucie i objawy fizyczne pań w okresie przekwitania. Szybko zauważono też, że Japonki znacznie rzadziej cierpią na typowe dolegliwości, takie jak: uderzenia gorąca, nocne pocenie się, drażliwość, poczucie zmęczenia czy bóle głowy. Według danych statystycznych, napady gorąca występują średnio u 10 na 1000 kobiet w Japonii, podczas gdy w krajach zachodnich, wskaźnik ten jest ponad trzykrotnie wyższy.
Naukowiec z uniwersytetu Helsińskiego, dr Herman Aldercreutz, który sporą część swojej pracy poświęcił fitoestrogenom, odkrył zależność pomiędzy dietą Japonek, a ich dobrym samopoczuciem i kondycją w okresie menopauzy. Okazało się, że dieta Japonek bogata jest w soję, która stanowi bogate źródło izoflawonów. Ustalono, że są to tzw. fitoestrogeny, czyli hormony pochodzenia roślinnego, o działaniu zbliżonym do działania estrogenu wytwarzanego przez ludzki organizm. Fitoestrogeny zawarte w soi, chociaż znacznie słabsze, skutecznie regulują gospodarkę hormonalną, a co więcej mają dwukierunkowe działanie: uzupełniają niedobór żeńskich hormonów, lub obniżają ich poziom, gdy ich stężenie jest zbyt wysokie.
Potwierdzenie łagodzącego wpływu soi na objawy menopauzy, uzyskano dzięki naukowym badaniom, jakich wyniki opublikowano w Dzienniku The North American Menopause Society. W badaniu wzięło udział 147 kobiet, w wieku od 38 do 60 lat, które były w okresie menopauzalnym, a jakie skarżyły się na częste uderzenia gorąca. Panie podzielono na dwie grupy testowe. Jedna grupa otrzymywała mieszankę sojową, a druga placebo. Po 8 tygodniach badań, odnotowano znaczne ograniczenie częstotliwości uderzeń gorąca w grupie spożywającej soję. Po 12 tygodniach, wynik wskazywał częstotliwość występowania uderzeń gorąca, zredukowaną o 50 procent.
Obecnie stosuje się zarówno programy diety bogatej w produkty sojowe, jak i specjalne suplementy diety zawierające naturalne wyciągi z tej rośliny. Przy odpowiedniej dawce fitoestrogenów zawartej w tabletce, wystarczy tylko jedna dawka dziennie, by skutecznie zmniejszyć intensywność nieprzyjemnych objawów menopauzy.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: