Soja, naturalne sposoby na objawy menopauzy

Soja, naturalne sposoby na objawy menopauzy

Niepozorna roślina, jaką jest soja, okazała się skuteczną metodą łagodzenia typowych objawów menopauzy. Na podstawie przeprowadzonych badań, okazało się, że wzbogacenie diety o produkty sojowe pomaga zredukować uderzenia gorąca, nawet o 50 procent.
Na przestrzeni lat, analizowano szereg różnych czynników, które wpływały na samopoczucie i objawy fizyczne pań w okresie przekwitania. Szybko zauważono też, że Japonki znacznie rzadziej cierpią na typowe dolegliwości, takie jak: uderzenia gorąca, nocne pocenie się, drażliwość, poczucie zmęczenia czy bóle głowy. Według danych statystycznych, napady gorąca występują średnio u 10 na 1000 kobiet w Japonii, podczas gdy w krajach zachodnich, wskaźnik ten jest ponad trzykrotnie wyższy.
Naukowiec z uniwersytetu Helsińskiego, dr Herman Aldercreutz, który sporą część swojej pracy poświęcił fitoestrogenom, odkrył zależność pomiędzy dietą Japonek, a ich dobrym samopoczuciem i kondycją w okresie menopauzy. Okazało się, że dieta Japonek bogata jest w soję, która stanowi bogate źródło izoflawonów. Ustalono, że są to tzw. fitoestrogeny, czyli hormony pochodzenia roślinnego, o działaniu zbliżonym do działania estrogenu wytwarzanego przez ludzki organizm. Fitoestrogeny zawarte w soi, chociaż znacznie słabsze, skutecznie regulują gospodarkę hormonalną, a co więcej mają dwukierunkowe działanie: uzupełniają niedobór żeńskich hormonów, lub obniżają ich poziom, gdy ich stężenie jest zbyt wysokie.
Potwierdzenie łagodzącego wpływu soi na objawy menopauzy, uzyskano dzięki naukowym badaniom, jakich wyniki opublikowano w Dzienniku The North American Menopause Society. W badaniu wzięło udział 147 kobiet, w wieku od 38 do 60 lat, które były w okresie menopauzalnym, a jakie skarżyły się na częste uderzenia gorąca. Panie podzielono na dwie grupy testowe. Jedna grupa otrzymywała mieszankę sojową, a druga placebo. Po 8 tygodniach badań, odnotowano znaczne ograniczenie częstotliwości uderzeń gorąca w grupie spożywającej soję. Po 12 tygodniach, wynik wskazywał częstotliwość występowania uderzeń gorąca, zredukowaną o 50 procent.
Obecnie stosuje się zarówno programy diety bogatej w produkty sojowe, jak i specjalne suplementy diety zawierające naturalne wyciągi z tej rośliny. Przy odpowiedniej dawce fitoestrogenów zawartej w tabletce, wystarczy tylko jedna dawka dziennie, by skutecznie zmniejszyć intensywność nieprzyjemnych objawów menopauzy.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: