Klimakterium badania oceniające ryzyko wystąpienia osteoporozy

Menopauza wcześniej czy później pojawia się w życiu każdej kobiety. Panie, które przechodzą klimakterium, często skarżą się na uciążliwe dolegliwości, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Uderzenia gorąca, kołatanie serca, ogólne rozdrażnienie, spadek libido, suchość pochwy i problemy z koncentracją można zredukować, korzystając z odpowiednich preparatów. W związku z tym kobiety, które odczuwają dyskomfort, powinny niezwłocznie zasięgnąć opinii lekarza. Specjalista na podstawie wywiadu i zleconych badań wybierze odpowiedni medykament. W związku z tym, iż menopauza wiąże się z wygasaniem czynności jajników, ustaje synteza hormonów płciowych. Kiedy w organizmie gwałtownie spada stężenie estrogenów, odpowiedzialnych za odkładanie wapnia w kościach, wzrasta ryzyko osteoporozy.

Wśród badań wykorzystywanych w diagnostyce osteoporozy wykorzystuje się:

1) densytometrię, czyli metodę pozwalającą ocenić gęstość kości. W tym celu stosuje się trzy różne techniki otrzymywania obrazu anatomii pacjenta: podwójną wiązkę promieniowania rentgenowskiego, ultrasonografię i tomografię komputerową. To badanie umożliwia rozpoznanie osteoporozy, osteopenii i ogniska kalcyfikacji. Największą dokładnością, powtarzalnością i niskim kosztem charakteryzuje się technika, która wykorzystuje podwójną wiązkę promieniowania rentgenowskiego. Badanie nie jest szkodliwe, ponieważ w diagnostyce osteoporozy stosuje się dwudziestokrotnie niższą dawkę promieniowania niż przy zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej.

2) testy biochemiczne. Zazwyczaj określa się poziom wapnia we krwi, stężenia fosforu we krwi, poziom wapnia w moczu i stężenie fosfatazy zasadowej we krwi. Diagnostyka osteoporozy odgrywa niezwykle istotną rolę. Jeśli stosunkowo szybko rozpoznany zmiany chorobowe, możemy podjąć stosowne kroki.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: