Jakie leki podawane są w okresie przekwitania?

W okresie menopauzy, proces starzenia nabiera jakby intensywności i staje się coraz bardziej dokuczliwy. Zwalczanie objawów zarówno fizycznych jak i psychicznych, często wymaga zastosowania odpowiedniej terapii, która pomoże zachować naturalny rytm funkcjonowania.
Niedobór żeńskich hormonów płciowych w okresie około menopauzalnym, staje się przyczyną wielu zmian w organizmie. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem, jest ustanie krwawienia miesiączkowego. Zanim rozpocznie się typowa menopauza, minie przynajmniej kilka miesięcy od ostatniego krwawienia. Już w międzyczasie można zacząć odczuwać przykre dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, zmienność nastroju, suchość pochwy i brak satysfakcji podczas współżycia. Lekarze radzą, by jak najwcześniej rozpocząć właściwą terapię, a także wprowadzić do swego codziennego życia, nowe nawyki żywieniowe i większą aktywność fizyczną.
Menopauza to nie tylko uporczywe dolegliwości, ale także większe ryzyko zachorowania na schorzenia układu kostno-stawowego, krążenia, a także wystąpienia zmian nowotworowych. W tym czasie, niejednokrotnie dochodzi do aktywowania chorób natury psychicznej u pacjentek obciążony genetycznie.
Biorąc pod uwagę szereg zmian zachodzących w kobiecym organizmie, na skutek zaburzeń pracy gospodarki hormonalnej, konieczne jest zastosowanie odpowiednich działań terapeutycznych. Wybór metod, leków i suplementów diety jest dziś ogromny, a co za tym idzie, każda kobieta może dopasować najbardziej optymalne rozwiązanie do swoich potrzeb.
Dobra kondycja, samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu w okresie menopauzy, w znacznej mierze wymaga pamiętania o podstawowych zasadach zdrowego trybu życia. Wysiłek fizyczny i dieta, wzbogacone o uzupełnienie niedoboru poszczególnych składników, to pewność świetnej formy do późnej starości.
W celu zmniejszenia dolegliwości menopauzalnych, stosuje się preparaty i leki, które regulują pracę gospodarki hormonalnej. Poza hormonalną terapią zastępczą, poleca się także produkty, zawierające wyciągi i ekstrakty z roślin, takich jak: pluskwica groniasta, drapacz lekarski, soja dzięgiel chiński, niepokalanek mnisi. Dodatkowo warto sięgnąć po koenzym Q10, lecytynę, a także zadbać o odpowiednią suplementację diety w odpowiednią ilość minerałów, wapnia i witamin D, A, E i C.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: