Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

Naturalnym etapem życia każdej kobiety jest czas po ostatniej miesiączce. Objawy menopauzy bardzo często są niezwykle uciążliwe. Najczęściej ma to związek ze spadkiem poziomu estrogenów we krwi. Dobra wiadomość jest taka, że można je złagodzić.

Co to jest HTZ?

HTZ to inaczej hormonalna terapia zastępcza. Polega na stosowaniu hormonów płciowych u kobiet w okresie przekwitania. Przyjmowanie HTZ ma na celu złagodzenie objawów, które towarzyszą klimakterium. Charakterystyczne dla menopauzy objawy to:

  • uderzenia gorąca;
  • zlewne nocne poty;
  • bóle głowy;
  • suchość pochwy;
  • zapalenie dróg moczowych;
  • wahania nastrojów;
  • kłopoty ze snem.

Objawy menopauzy potrafią mocno utrudniać życie, dlatego też coraz więcej lekarzy rekomenduje stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Kiedy stosować HTZ?

HTZ można, a nawet warto rozpocząć jak najwcześniej. Wielu lekarzy zaleca zaczęcie hormonalnej terapii zastępczej, gdy pojawią się pierwsze objawy klimakterium. Menopauza zaczyna się między 48. a 55. rokiem życia. Obniżenie poziomu estrogenów powoduje wystąpienie objawów, które wymieniliśmy wcześniej. Mając takie objawy warto zgłosić się do ginekologa, który może zlecić HTZ. W ramach terapii stosowany jest między innymi estriol, estradiol oraz estrogeny skoniugowane. Formy podawania hormonów w HTZ są bardzo różne. Metoda doustna obciąża wątrobę, mniej obciążające są plastry. Hormony mogą być podawane także w postaci dopochwowych globulek.

Czy samo HTZ wystarczy?

Ze wszystkimi objawami menopauzy HTZ się nie upora. Aby łagodnie przejść menopauzę, warto skorygować jadłospis, więcej się ruszać i zmienić niektóre ze swoich codziennych przyzwyczajeń.

Udowodniono, że działanie łagodzące objawy klimakterium mają regularne spacery, pływanie, joga i pilates. Ważna jest także dieta bogata w warzywa, mleko i jego przetwory, tłuste ryby i owoce o niskim indeksie glikemicznym.

Zaburzenia hormonalne towarzyszące menopauzie mogą mocno utrudnić życie. Stosując HTZ objawy te można jednak bardzo skutecznie złagodzić. Dzięki temu kobieta może poczuć się świetnie.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: