Objawy menopauzy mogą być niesamowicie uciążliwe. W wyniku zmian hormonalnych pojawiają się bowiem zarówno zaburzenia fizjologiczne (jak uderzenia gorąca, duszność, bóle stawów, mięśni, większe zagrożenie osteoporozą, nietrzymanie moczu, większa męczliwość i potliwość), jak i psychologiczne (bezsenność, drażliwość i inne). Dolegliwości te można łagodzić w różny sposób – wszystko zależy od nasilenia objawów oraz ogólnego stanu organizmu. Skądinąd wiadomo, że często stosowaną formą leczenia jest HTZ. Niemniej jednak często pojawiają się przeciwwskazania do stosowania hormonalnych środków. Wtedy z pomocą może przyjść tzw. medycyna alternatywna oraz jej metody – aromaterapia czy ziołolecznictwo.
Wspomaganie ziołami.
Zioła mogą wspomagać organizm kobiety w walce z uderzeniami gorąca, suchością pochwy, przewlekłym zmęczeniem, zaburzeniami sny czy wahaniami nastroju. W menopauzie szczególnie zalecane są takie zioła jak: pluskwica groniasta (zawierająca naturalne fitoestrogeny), arcydzięgiel, wiesiołek dwuletni (łagodzący bolesność piersi, a także dolegliwości związane z układem moczowym), kozłek lekarski (działający uspokajająco, nasennie), rumianek, szałwia, biedrzeniec anyż, lukrecja, koniczyna. Należy przy tym zwrócić uwagę, że nawet naturalny lek może wywoływać niepożądane działania – dlatego dobrze jest skonsultować się z lekarzem, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii.
Fitohormony.
Fitohormony – związki o roślinnym pochodzeniu i podobnym działaniu do estrogenów – mogą stanowić doskonałe rozwiązanie w terapii menopauzalnych dolegliwości. Występują one naturalnie w roślinach (np. soi, czerwonej koniczynie), są również składnikami suplementów. Fitoestrogeny poprawiają nawilżenie błony śluzowej pochwy, obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają poziom cholesterolu, chronią serce, zmniejszają ryzyko osteoporozy, wzmacniają kości. A przy tym wszystkim ryzyko skutków ubocznych jest niewielkie. By efekty terapii były optymalne, warto włączyć do niej bogatą w mikroelementy dietę oraz aktywność fizyczną.
*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.