Czy zawsze można stosować pluskiwicę groniastą?

Pośród licznych metod zwalczania uporczywych dolegliwości okresu menopauzalnego, znajduje się terapia z zastosowaniem pluskwicy groniastej. Chociaż mogłoby się wydawać, że jest to naturalna, a więc nieszkodliwa metoda, należy uważać z jej stosowaniem, ponieważ pluskwica może być bardzo niebezpiecznym ziołem.
Naukowe badania dowiodły, że pluskwica groniasta, pobudza działanie tych samych obszarów mózgu, jakie stymulowane są przez żeńskie hormony płciowe – estrogeny. Z tego też powodu, często znajduje zastosowanie, jako skuteczny lek służący łagodzeniu dolegliwości charakterystycznych dla menopauzy.
Obecność substancji aktywnych, takich jak: glikozydy triterpenowe, glikozydy gorczycowe, żywice, garbniki, fenolokwasy, kwas salicylowy, izoflawony, a także substancje estrogenne, sprawia, że wyciąg z korzenia pluskwicy groniastej, skutecznie łagodzi objawy menopauzy, a także reguluje menstruację. Napar z tego wyjątkowego zioła, ma działanie rozkurczowe, pomaga regulować wydzielanie żeńskich hormonów płciowych, a nawet łagodzi bóle miesiączkowe.
Współcześnie pluskwica groniasta, stosowana jest przy leczeniu m.in.: neuralgii, bólów i stanów zapalnych mięśni, chorób reumatycznych, a także napadów kaszlu i kokluszu. Często też napar ziołowo stosowany jest jako środek przeciwdziałający powstawaniu szumom w uszach.
Przy tak wielu właściwościach leczniczych, pluskwica groniasta może być niezwykle niebezpieczna dla osób cierpiących na niewydolność wątroby lub ze skłonnością do zaburzeń pracy tego organu. Jak się bowiem okazuje, preparaty z pluskwicy groniastej powodują uszkodzenia wątroby pośród niektórych pacjentów. W przypadku nagłej utraty apetytu, zżółknięcia skóry i/lub oczu, zaobserwowania zmiany odcienia barwy moczu na znacznie ciemniejszy, a także ból w obrębie jamy brzusznej, należy odstawić preparaty zawierające wyciąg z pluskwicy groniastej.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: