Jeszcze pół wieku temu do walki z różnymi schorzeniami stosowano głównie składniki pochodzenia naturalnego. Nasze babcie posiadały bogatą wiedzę zielarską przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wśród ziół, których używały znajdowały się również rośliny łagodzące objawy menopauzy.
Napary na skołatane nerwy
Pomocne w okresie klimakterium okazują się herbaty przyrządzane z dziurawca, różeńca górskiego oraz szyszek chmielu. Badania wykazują również niezwykłą skuteczność w zmniejszaniu niepokoju i depresji u kobiet z menopauzą przez roślinę, jaką jest maca.
Napary na dobry sen
By spokojnie przespać całą noc, na pół godziny przed snem warto wypijać filiżankę melisy czy lawendy lekarskiej. Mieszanki ziołowe, w skład których wchodzi korzeń kozłka również działają kojąco na organizm kobiet w okresie menopauzy.
Napary na uderzenia gorąca
Aby zniwelować skutki dyskomfortu związanego z nagłymi wahaniami temperatury ciała warto sięgnąć po napary z szałwii lub mięty pieprzowej.
Napary na problemy z ciśnieniem
Jeśli chodzi o zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, warto zaopatrzyć się w napary zawierające kwiaty głogu i ziele serdecznika. Jeśli zaś chodzi o anemię i związanym z nim zbyt niskim ciśnieniem należy pomyśleć o piciu dang gui. Jest to odmiana arcydzięgla, którą stosuje się w tradycyjnej medycynie chińskiej. Przyczynia się ona do ogólnego wzmocnienia organizmu, stopniowego wzrostu liczby czerwonych krwinek oraz pobudzenia krążenia.
Napary z innych ziół
Przy problemach z pęcherzem moczowych zaleca się stosowanie naparów z wiesiołka dwuletniego. Inne zioła polecane w okresie menopauzy to rumianek działający antybakteryjnie i przeciwzapalnie oraz koper włoski, który wpływa na poprawę pracy jelit.
Stosowanie
Napary przyrządza się najczęściej z 1-2 łyżek ziół, zalewa wrzątkiem i odstawia pod przykryciem na ok. 10-15 min. Pije się letni napój. Podjęcie leczenia ziołami należy zawsze konsultować ze swoim lekarzem oraz pamiętać, iż nie zastąpi ono tradycyjnych leków.
Natalia Herzog
*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.