Czy dieta zaspokaja zapotrzebowanie na fitoestrogeny?

Czy dieta zaspokaja zapotrzebowanie na fitoestrogeny?

Fitoestrogeny są  związkami pochodzenia roślinnego, które pod względem budowy chemicznej przypominają ludzkie estrogeny.  Przyjmując suplementy zawierające te substancje, uzupełniamy niedobór żeńskich hormonów płciowych i tym samym łagodzimy dokuczliwe objawy menopauzy.

Nasza dieta pod lupą

Okazuje się, iż kobiety  zamieszkujące rejony Azji rzadziej odczuwają nieprzyjemne skutki związane z klimakterium niż Europejki. O wiele rzadziej chorują one również na raka sutka czy inne schodzenia układu rozrodczego. Wpływ na to ma bez wątpienia ich dieta niezwykle bogata w soję, nasiona sezamu i słonecznika, które stanowią źródło fitoestrogenów. Azjatki dostarczają dziennie około 200 mg tego związku, podczas gdy Europejki tylko 5 mg.

Prawidłowa suplementacja

Obserwując tak znaczącą rolę fitoestrogenów w prawidłowym funkcjonowaniu kobiecego organizmu, należy zadać sobie pytanie, w jaki sposób zwiększyć ich obecność w codziennej diecie. Dla kobiet w okresie klimakterium zapotrzebowanie na izoflawony, do których należą fitoestrogeny,  wynosi 40-45 mg/na dobę. Niezwykle pomocna więc okazuje się odpowiednia suplementacja. Niestety szerokość geograficzna w jakiej żyjemy uniemożliwia nam powszechny dostęp do produktów charakterystycznych dla kuchni wschodniej. W związku z tym, nie jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowania organizmu na fitoestrogeny jedynie samą dietą. Rynek farmaceutyczny na szczęście oferuje szeroką gamę różnego rodzaju suplementów zawierających ten związek. Przed rozpoczęciem jego przyjmowania pamiętać jednak należy o uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem.

Efekty

Niestety żadne suplementy nie zastąpią nam prawidłowej i dobrze zbilansowanej diety. Tryb życia jaki prowadzimy ma również ogromny wpływ na jego jakość.  Jeśli zadbamy o wszystkie te czynniki, zapewne wkrótce odczujemy znaczną poprawę naszego stanu zdrowia.

Natalia Herzog

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: