Wady HTZ

Wady HTZ

Hormonalna terapia zastępcza może czasami bardziej zaszkodzić, niż pomóc. W przypadku bardzo nasilonych objawów menopauzy kobiety chętnie poddają się HTZ, czyli hormonalnej terapii zastępczej.

Uzupełnianie poziomu estrogenów w organizmie zdecydowanie łagodzi nieprzyjemne objawy dla menopauzy. Nie zawsze jednak zażywanie hormonów jest bezpieczne.

Hormonalne terapia zastępcza może niektóre dolegliwości łagodzić, lecz jednocześnie powodować inne. Panie, które decydują się na ten krok mogą zaobserwować nieprawidłowości w działaniu układu pokarmowego. Często zdarza się, że odczuwane są nudności, pojawiają się wzdęcia czy zaparcia. Dodatkowo, HTZ może przyczyniać się do problemów z cerą. Można zauważyć również pogorszenie się nawilżenia w pochwie.

Nowotwory

Wszystkie te objawy są jednak przejściowymi. Najbardziej kontrowersyjna kwestią przy HTZ jest to, że może przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Dlatego nie powinna być stosowana przez kobiety, które mogą zachorować, np. na raka piersi. Zanim pacjentka zdecyduje się na poddanie terapii, należy najpierw zasięgnąć opinii lekarza. Może się okazać, że w niektórych przypadkach hormonalna terapia zastępcza jest wykluczona.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: