Kiedy u kobiety przed 40. rokiem życia zanika miesiączka, zazwyczaj zakładamy, iż mamy do czynienia z ciążą lub zaburzeniami hormonalnymi. Czasem krwawienie pojawia się po dwóch miesiącach i wszystko wraca do normy. Jeśli okres nie pojawia się przez 4 miesiące, a testy ciążowe dają wynik negatywny, powinnyśmy niezwłocznie zapisać się na wizytę do specjalisty. Lekarz zleci stosowne badania, które pozwolą ocenić, czy pacjentka nie przechodzi przedwczesnej menopauzy.
Mianem przedwczesnej menopauzy określamy zjawisko zaniku miesiączki przed 40. rokiem życia. W tym przypadku klimakterium przychodzi niespodziewanie. Wcześniej nie pojawiają się żadne niepokojące objawy tj. uderzenia gorąca czy huśtawki nastroju. Szacuje się, iż z problemem przedwczesnej menopauzy zmaga się 1% kobiet. Z kolei u jednej na dziesięć tysięcy miesiączka zanika przed 30. rokiem życia. Naukowcy nie ustalili bezpośredniej przyczyny przedwczesnej menopauzy. Przypuszcza się, iż to zjawisko ma podłoże genetyczne. Tę teorię potwierdzają dane zebrane podczas wywiadów lekarskich. Babcie i matki pań, które zmagają się z przedwczesną menopauzą, stosunkowo szybko utraciły płodność.
Przeprowadzone badania wykazały, iż palenie papierosów może przyczynić się do szybszego wygaśnięcia aktywności jajników. Jednocześnie przedwczesna menopauza częściej dotyka bliźniaczki dwu- i jednojajowe niż kobiety, które nie mają swojego bliźniaka. Wśród licznych hipotez naukowych możemy znaleźć wzmiankę nt. autoagresji. Niektórzy naukowcy przypuszczają, iż układ odpornościowy pań, które borykają się z przedwczesną menopauzą, atakuje własne tkanki. Przeciwciała czasem niszczą jajniki. To niepokojące zjawisko odnotowano u osób, które cierpią na przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. U kobiet, które w dojrzałym wieku przechodzą choroby zakźne tj. świnka czy odra, może wystąpić przedwczesna menopauza.
*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.