Zioła, które łagodzą objawy menopauzy

Zioła, które łagodzą objawy menopauzy

Jeszcze pół wieku temu do walki z różnymi schorzeniami stosowano głównie składniki pochodzenia naturalnego. Nasze babcie posiadały bogatą wiedzę zielarską przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wśród ziół, których używały znajdowały się również rośliny łagodzące objawy menopauzy.

Napary na skołatane nerwy

Pomocne w okresie klimakterium okazują się herbaty przyrządzane z dziurawca, różeńca górskiego oraz szyszek chmielu. Badania wykazują również niezwykłą skuteczność w zmniejszaniu niepokoju i depresji u kobiet z menopauzą przez roślinę,  jaką jest maca.

Napary na dobry sen

By spokojnie przespać całą noc, na pół godziny przed  snem warto wypijać filiżankę melisy czy lawendy lekarskiej. Mieszanki ziołowe, w skład których wchodzi korzeń kozłka również działają kojąco na organizm kobiet w okresie menopauzy.

Napary na uderzenia gorąca

Aby zniwelować skutki dyskomfortu związanego z nagłymi wahaniami temperatury ciała warto sięgnąć po napary z szałwii lub mięty pieprzowej.

Napary na problemy z ciśnieniem

Jeśli chodzi o zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, warto zaopatrzyć się w napary zawierające kwiaty głogu i ziele serdecznika.  Jeśli zaś chodzi o anemię i związanym z nim zbyt niskim ciśnieniem należy pomyśleć o piciu dang gui. Jest to odmiana arcydzięgla, którą stosuje się w tradycyjnej medycynie chińskiej. Przyczynia się ona do ogólnego wzmocnienia organizmu,  stopniowego wzrostu liczby czerwonych krwinek oraz pobudzenia krążenia.

Napary z innych ziół

Przy problemach z pęcherzem moczowych zaleca się stosowanie naparów z wiesiołka dwuletniego. Inne zioła polecane w okresie menopauzy to rumianek działający antybakteryjnie i przeciwzapalnie oraz koper włoski, który wpływa na poprawę pracy jelit.

Stosowanie

Napary przyrządza się najczęściej z 1-2 łyżek ziół, zalewa wrzątkiem i odstawia pod przykryciem na ok. 10-15 min. Pije się letni napój. Podjęcie leczenia ziołami należy zawsze konsultować ze swoim lekarzem oraz pamiętać, iż nie zastąpi ono tradycyjnych leków.

Natalia Herzog

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Menopauza Leki 2020