Poziom hormonów, a uderzenia gorąca

 

Uderzenia gorąca to przypadłość ściśle związana z produkcją estrogenów w kobiecym organizmie.

Wejście w okres przekwitania wiąże się z występowaniem pewnych dolegliwości. Jedną z nich są uderzenia gorąca, z którymi w czasie menopauzy zmaga się prawie każda kobieta. Jest to związane ze spadkiem produkcji estrogenów w organizmie. Mogą się zatem pojawiać już jakiś czas przed wystąpieniem ostatniej miesiączki w życiu, np. wtedy, kiedy okres zaczyna pojawiać się nieregularnie.

Uderzenia gorąca to tzw. fale, podczas których organizm próbując się ochłodzić. Temperatura ciała spada, pojawia się pot oraz czerwone plamy na ciele i twarzy. Takie uderzenia mogą trwać od kilku sekund do kilkunastu nawet minut.

Zdarza się, że takim uderzeniom towarzyszą również dreszcze czy kołatanie serca. Często obserwuje się tez problemy ze snem czy ogólne rozdrażnienie. Najsilniej objawiają się w nocy, w czasie upałów czy w sytuacjach stresujących.

Zapobieganie

Takim atakom nie da się jednak zapobiec. Jedynym sposobem na pozbycie się ich jest zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Dolegliwość można też łagodzić stosując domowe sposoby. Pomogą ziołowe herbaty, picie odpowiedniej ilości płynów. Należy starać się unikać potraw bardzo gorących i starać się regularnie przed snem wietrzyć pomieszczenie.

Aleksandra Wiktor

 

 

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Menopauza Leki 2021