Pierwsza miesiączka? Bez obaw!

pierwsza miesiączka

Pierwszy okres dla każdej spośród młodych kobiet stanowi nie lada wyzwanie. Nagle, nie wiadomo skąd, pojawia się krwawienie, zwane także okresem. Jak się na to przygotować – i czy w ogóle się da? Jakie są tego objawy? Jak sobie radzić podczas miesiączki? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Objawy pierwszej miesiączki

Zacznijmy od tego, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki. Zazwyczaj, w większości przypadków, ma ona miejsce między 12. a 14. rokiem życia. Jest to jeden z etapów tzw. pokwitania, czyli dojrzewania płciowego. Jednak pierwsza miesiączka może wystąpić znacznie wcześniej – nawet u 9-latki! Na to, kiedy się pojawi, ma wpływ szereg czynników: sposób odżywiania, waga, stan zdrowia.

Jeżeli zaś chodzi o same objawy pierwszej miesiączki, można zaliczyć do nich na przykład problemy z koncentracją oraz znaczące osłabienie na tydzień przed pojawieniem się okresu. Jeżeli bez wyraźnej przyczyny czujesz mdłości i zawroty głowy – możesz powoli przygotowywać się na pojawienie się miesiączki. Możesz zauważyć także białą wydzielinę z pochwy oraz nieregularne plamienia. Takie objawy mogą pojawić się nawet kilka miesięcy przed okresem.

Innym objawem, ale nieco bardziej oddalonym w czasie, jest także rozwój piersi. To, co najpełniej definiuje piękno kobiecego ciała, jest preludium okresu. Pierwszy okres pojawia się bowiem zazwyczaj w przeciągu dwóch lat od momentu, kiedy piersi zaczynają się rozwijać i stają się bardziej wrażliwe na dotyk. Warto pamiętać także o tzw. skoku pokwitaniowym, który pojawia się mniej więcej rok przed pierwszym okresem. Oznacza to, że stajemy się znacząco wyższe w przeciągu bardzo krótkiego czasu.

Jak poradzić sobie podczas pierwszej miesiączki?

Pierwsza miesiączka, jakkolwiek niektóre dziewczynki wpędza w panikę, jest naprawdę do przejścia! Polecamy kilka trików, dzięki którym ten szczególny moment przeżyjesz bez większych problemów.

Po pierwsze – nie stresuj się! Stres zwiększa odczuwanie bólu i wprawia w jeszcze większy dyskomfort. Ponadto, poproś mamę o to, aby wybrała się z Tobą na babskie zakupy, tak, aby to, co kupicie, pomogło Ci utrzymać higienę podczas tych szczególnych dni.

Kiedy jednak miesiączka staje się zbyt bolesna i niekomfortowa, a Ty czujesz, że zaraz zemdlejesz… Bez obaw! Wypij ciepłą herbatę, odpocznij, zrelaksuj się. Nie powinnaś przemęczać się w tych dniach, dlatego też, kiedy krwawienie jest najsilniejsze, a ból nie do przejścia – poproś nauczyciela wychowania fizycznego, abyś mogła posiedzieć na ławce. Nie powinien robić problemu. 😉

Dowiedz się więcej o przygotowaniach do pierwszej miesiączki. Sprawdź na: http://www.myob.pl/przygotowanie-do-pierwszej-miesiaczki

Tekst sponsorowany

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Menopauza Leki 2021